NATO musí reagovat stále častěji na ruská letadla

NATO musí reagovat stále častěji na ruská letadla
Autor: Defence Images (CC BY-NC-ND 2.0)|Popisek: Britský Typhoon doprovází ruský bombardér Tu-95
28 / 03 / 2017, 09:30

NATO zaznamenala v minulém roce prudký nárůst Alert Quick Reaction (QRA), v důsledku zvýšení aktivity ruských letadel v Pobaltí a podobným růstem aktivit v černomořském regionu a i díky intervenci prezidenta Vladimira Putina v Sýrii.

Ve svém projevu v městě Uedem v severním Německu, v místě kde sídlí jeden ze dvou Combined Air Operations Center (CAOC) NATO, to uvedl podplukovník Bernhard M (jehož příjmení nebylo z bezpečnostních důvodů sděleno). V roce 2016 došlo k zdvojnásobení počtu vzletů letadel NATO k neodpovídajícím letadlům ve srovnání s předchozími roky.

„Téměř ve všech případech se jedná o ruské letecké síly ,“ uvedl Bernhard M s tím, že i když ke vzletům občas vede ztráta komunikace s civilními letadly, v oblasti Baltského moře a poloostrova Kola se jednoznačně jedná o akce ruského letectva.

V roce 2014 bylo 480 "Alfa" vzletů pro evropská QRA letadla NATO, z toho bylo 400 vzletů kvůli ruským vojenským letadlům. V roce 2015 se jednalo o stejné číslo, zatímco v roce 2016 došlo ke skokovému růstu na 807 zásahů, a z toho v 780 případech byla zapojena ruská vojenská letadla. Jedním z důvodů prudkého růstu v roce 2016 bylo i to, že NATO se poprvé rozhodlo hlídat i podél tureckých hranic se Sýrii, kde předtím byly tyto situace řešeny na národní úrovni. Celkově však došlo k výraznému nárůstu ve ruské vojenské letecké činnosti, která je monitorována z obou CAOC (jedno je v Uedem a druhé ve španělském Torrejon).

Zdroj: IHS Jane´s

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace