NATO přijme poprvé ve své historii protidronovou doktrínu

NATO přijme poprvé ve své historii protidronovou doktrínu
Autor fotografie: United States Air Force, public domain|Popisek: Bezpilotní letoun MQ-1B Predator
24 / 10 / 2023, 09:00

Severoatlantická aliance hodlá do budoucna přijmout svou protidronovou doktrínu. Stane se tak poprvé v její více než sedmdesátileté historii.

Není pochyb o tom, že drony všeho druhu mění současné bojiště. Mohou pomáhat, ale také rozsévat zkázu, jak vidíme dnes a denně na horkém ukrajinském válčišti. Armády světa si je pořizují jako prostředky, které jsou univerzálně využitelné, jejich potřebu vnímá také ČR v rámci svých modernizačních snah.

Nyní se NATO chystá adaptovat svou protidronovou doktrínu pro své členské země. Její cíl je zřejmý - přijmout účinnou ochranu vůči dronům a současně dostatečně vycvičit operátory těchto bezpilotních prostředků. Claudio Palestini, vysoce postavený poradce v centrále NATO, prohlásil, že se věci uvedly do chodu a na doktríně se již nějaký čas pracuje. Palestini dodal, že o fomálním pověření zpracovat nový dokument bylo rozhodnuto na začátku tohoto roku.

Jejímu vzniku ,,napomohly" válečné události na Ukrajině, konflikt je v současné době zamrzlý, ani jedna strana nemá výrazně nad druhou navrch. Dokument pak má být v následujících několika týdnech poslán k ratifikaci k tomu určenému výboru v rámci NATO.

Bayraktar TB2 Polského letectva

Podle Palestiniho bude dokument vycházet z příručky vydané v roce 2019, jež načrtla principy, jak nejefektivněji bojovat s nepřátelskými drony všeho druhu, provádět operace proti těmto vzdušným prostředkům v odlišných operačních prostředích.

Zatímco zmíněná příručka byla vnímána jako jakýsi předběžný dokument k tématu, nová doktrína má téma více a hlouběji rozvinout a tvořit celistvý celek, jeho implementaci by využily členské státy NATO včetně ČR.Zdroj: Defense News

Tagy článku