Návrat oživeného jaderného monstra třídy Kirov k ruskému námořnictvu se opět posouvá

Návrat oživeného jaderného monstra třídy Kirov k ruskému námořnictvu se opět posouvá
Popisek: Jaderný křižník třídy Kirov
09 / 11 / 2018, 13:00

Ruská flotila obdrží po zuby ozbrojený jaderný křižník Admiral Nachimov až v roce 2022. Původní termín, který měl zajistit návrat přezbrojeného křižníku z dob SSSR, byl v roce 2018, následně se zveřejnil termín rok 2021.

„Nachimov bude myslím dán do provozu někdy v letech 2020-2021. Pracujeme na tomto úkolu s ohledem na změny, které byly požadovány„ řekl tiskový mluvčí loděnic Sevmash agentuře Interfax v roce 2017. Původní termín návratu lodi do ruské flotily byl v roce 2018.

Nyní oznámil posun termínu ředitel loděnic Sevmaš, Michail Budničenko. Posun je dán mimo jiné finančními problémy, které by ale měly být podle ředitele loděnic vyřešeny.

S problémy ohledně financí se potýká i přestavba jediné ruské letadlové lodi Admiral Kuzněcov, která byla nedávno poškozena během vyplouvání ze suchého doku, kdy na palubu dopadl 70tunový jeřáb. Následně přinesla ruská média informaci, že loď nebyla během oprav pojištěná.

Psali jsme: Jediná ruská letadlová loď poškozena poté, co se s ní potopil suchý dok

Další ruský jaderný křižník, známý Petr Veliký, bude opravován v baltických loděnicích firmy Zvezdočka. Upgrade jako u Nachimova ale neproběhne.

Admiral Nachimov bude mít deset odpalovacích zařízení pro střely Kalibr a Onyx, každé po osmi boxech. Tyto moderní komplexy mají nahradit již nevyráběné střely Granit z dob Sovětského impéria. Dojde i k výraznému posílení protiletecké ochrany lodi, kdy systém S-400 nahradí S-300F, který byl nainstalován na křižník dříve, Poliment-Redut nahradí OSA-M.

Zatímco dříve nadzvukové střely P-700 Granit instalované na křižníku byly schopné zasáhnout pouze cíle na vodě, nyní po instalaci nových střel Kalibr bude křižník moci zasáhnout cíle nejen je, ale také pozemní cíle, což výrazně zvýší bojový potenciál této lodi, která je opravována v ruských loděnicích Sevmaš od roku 2015.

Lodě třídy Kirov byly v sovětském námořnictvu určeny k likvidaci lodních svazů nepřítele, díky své těžké protilodní výzbroji. Kirovy jsou největší hladinové lodě postavené po 2. světové válce s délkou blížící se bitevním lodím jako je USS Iowa. Výtlak je proti tomuto americkému gigantu pouze poloviční – pouhých 24 000 tun. To je z velké části i kvůli jejich využívání jaderné energie pro pohon namísto kotlů a turbín, což dává lodi Admiral Nachimov maximální rychlost 31 až 32 uzlů.

 

Zdroj: Navyrecognition

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.