Navýšeni ceny je bezprecedentní. Mají povinnost to s námi projednat, ale nikdo nás neinformoval, zuří nad nákupem radiolokátoru předsedkyně výboru obrany Černochová

Navýšeni ceny je bezprecedentní. Mají povinnost to s námi projednat, ale nikdo nás neinformoval, zuří nad nákupem radiolokátoru předsedkyně výboru obrany Černochová
Popisek: Jana Černochová
22 / 01 / 2020, 18:30

SECURITY magazín se zeptal Jany Černochové, jak vnímá kauzu nákupů pasivních sledovacích systémů Věra, jejichž nákup má vyjít na více než dvojnásobek původní nabízené sumy 645 miliónů korun.

Radary pro základnu NATO v Itálii stály 434 milionů korun, ale české ministerstvo obrany Lubomíra Metnara z ANO za ně hodlá zaplatit téměř trojnásobek - 1.5 miliardy korun. V podezřelé zakázce figuruje pardubická firmy Era ovládaná Omnipolem.

Ministerstvo obrany podepsalo smlouvu na nákup pasivního sledovacího systému. Původní cena byla 646 milionů. Na poslední chvíli byla ale zdvojnásobena na 1,5 miliardy. Vybavujete si, že by Vás Ministerstvo obrany informovalo o tom, že cena bude dvojnásobná? Probírala se taková informace na Výboru?

Navýšení ceny nepochybně budí rozpaky. Pokud bych pominula jakákoliv podezření a akceptovala bych vysvětlení, které bylo zveřejněno, tedy že bylo počítáno se starými cenami, vypovídá to minimálně o tom, že v armádních zakázkách nadále panuje obrovský chaos. Informace o navýšení ceny na výboru pro obranu nezazněla, přestože výbor - musí být v souladu s platným usnesením - vždy informován o všech zakázkách nad 50 mil. Kč. Nic takového se nestalo.

Budete v tom jako předsedkyně Výboru pro obranu v této věci podnikat nějaké kroky?

Na nadcházející schůzi našeho výboru dne 5. února budeme armádní akvizice detailně projednávat a určitě se budeme zabývat i tímto obrovským rozdílem v ceně, který je opravdu bezprecedentní!

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace