Nedělejte z lidí hlupáky – předseda výboru Metnar a ministryně Černochová se již týden ostřelují na Twitteru. Jde především o BVP za více než 60 miliard korun

Nedělejte z lidí hlupáky – předseda výboru Metnar a ministryně Černochová se již týden ostřelují na Twitteru. Jde především o BVP za více než 60 miliard korun
Autor fotografie: Ministerstvo obrany ČR, koláž redakce|Popisek: Lubomír Metnar, Jana Černochová
08 / 06 / 2023, 11:00

Mimořádná schůze výboru pro obranu svolaná na 1. červen k tématům sporů mezi ministryní obrany Janou Černochovou (ODS) a náčelníkem generálního štábu generálporučíkem Karlem Řehkou a zakázce na pásová BVP CV90 stále rezonuje ve střetu ministryně s předsedou výboru Lubomírem Metnarem (ANO), který již týden probíhá na sociálních sítích. Černochová tvrdí, že si Metnar "nepřeje, aby AČR měla novou techniku a rozkopává nákup BVP, na který on neměl 4 roky odvahu, protože se bál zbrojařů i vlastního stínu." Metnar kontruje tím, že za jeho působení bylo podepsáno 42 tisíc smluv: "Problémem je jen ta vaše arogance a neochota komunikace s veřejností, spekulace a chaos, který tím způsobujete."

Jádrem sporu je zakázka na BVP. Opoziční poslanci vyzývají Ministerstvo obrany, aby zveřejnilo parametry smlouvy, Jana Černochová odpovídá, že si sami dosud písemně podané informace na výboru přečetli jen dva z nich. Zatímco Metnar a další poslanci opozice vyčítají Černochové, že výborem pohrdá a nekomunikuje s ním, podle ministryně byl důvodem narychlo svolaného mimořádného výboru "výlet" opozičních poslanců do Londýna v termínu řádné schůze.

"Osobní útoky paní ministryně @jana_cernochova mají jediný důvod. Ví, že udělala chybu. Náčelník Generálního štábu zvažuje rezignaci, zatímco náčelník Vojenské policie už rezignoval. Komunikace jí nejde ani s veřejností. A do sněmovny na výbor nepřišla již podruhé," napsal Lubomír Metnar v reakci na nepřítomnost Jany Černochové a její vysvětlení, proč na mimořádnou schůzi výboru nepřišla.

Jana Černochová den po této schůzi píše: "Exministr obrany Metnar si nepřeje, aby @ArmadaCR měla novou techniku a rozkopává nákup BVP, na který on neměl 4 roky odvahu, protože se bál zbrojařů i vlastního stínu. Kompletní informace o nákupu BVP leží už desátý den (!) v kanceláři výboru pro obranu a poslanci tak mají k dispozici veškeré potřebné informace. Jestli předseda tohoto výboru Metnar alespoň občas chodí do práce, nemohl si složky k BVP u sebe v kanceláři nevšimnout. Lež střídá lež. Útok střídá útok. Obstrukce střídá obstrukci. Muž, který se většinu svého ministrování jen směšně vymlouval, proč tendr na BVP nemůže dokončit, teď hystericky útočí na mě a na tým @ObranaTweetuje, který tendr dokončil za neuvěřitelných 9 měsíců (!). Zvládli jsme v rekordním čase to, co on roky zanedbával a nyní chce jen skrýt svou neschopnost klíčový projekt dokončit."

Na to odpověděl Lubomír Metnar: "Přestaňte už s tím urážením všech okolo vás. Za mne se nastartovala modernizace armády, bylo podepsáno 42 tisíc smluv a BVP pro armádu chceme. Problémem je jen ta vaše arogance a neochota komunikace s veřejností, spekulace a chaos, který tím způsobujete."

Pravdou je, že během působení Lubomíra Metnara na MO skutečně bylo uzavřeno 42 tisíc smluv za více než 160 miliard korun. Strategické a významné akvizice v řádech mnoha desítek miliard korun zahrnovaly vrtulníky systému H-1, letouny CASA, vozidla Hilux, systém SHORAD, radary MADR, děla ráže NATO, byla podepsána rámcová smlouva na ruční zbraně, pořízena vozidla TITUS, doplněny Pandury o verze KOVS, KOVVŠ, pořízeny pasivní sledovací systémy, atd. Ačkoli k řadě projektů bylo možné vznášet řadu připomínek a potýkaly a potýkají se s problémy, výrok, že "Metnar si nepřeje, aby AČR měla novou techniku", není spravedlivý.

V éře současné ministryně obrany je vlastně diskutovaná zakázka na BVP po roce a půl první skutečnou akvizicí, kterou MO podepsalo. Kromě CV90 byly přijaty dary z Německa (Leopard 2A4) a z USA (vrtulníky H-1), byl zrušen nákup taktických dronů a probíhají jednání o pořízení F-35 a tanků Leopard 2A4. V registru smluv je smlouvou s nejvyšší hodnotou, která byla uzavřena mezi prosincem 2021 a dnešním dnem, smlouva "BP - ruční zbraně a optika - ostatní zbraně - simulátor laserový MILES" s Technickým muzeem v Brně za 156 milionů korun.

Pokud jde o BVP, projekt od vypsání tendru v roce 2019 zažil skutečně nezdravé penzum zdržení a odkladů termínů z řady důvodů. V roli předsedkyně výboru pro obranu je Jana Černochová sledovala, komentovala, žádala o informace, vyzývala ke změně přístupu, která nenastala. Nepodepsání BVP na podzim 2021 vyplynulo z nepřijatelných/neúplných podaných nabídek třemi účastníky. Předseda ODS Fiala vyzval krátce po volbách vládu Andreje Babiše k přenechání dalšího rozhodnutí ve věci na nové vládě.

Přestřelka pokračuje: "Jsme ve vládě pouze 17 měsíců a napravujeme, co se dá. Stalo se pravidlem, že zástupci hnutí ANO veřejnosti lžou a z jejich prokazatelných vládních selhání obviňují naší vládu, či konkrétní ministry. Na Obraně o tom můžeme také dlouze vyprávět... "

Včera pak poslala Jana Černochová do Londýna opozičním poslancům pozdrav: "Zdravím HARD WORKERS z ANO do Londýna! Takže opozici zakázka na BVP vůbec nezajímá. K dnešnímu dni viděli režimový materiál k této zakázce, který už 2 týdny leží na výboru pro obranu, pouze dva opoziční poslanci - Pavel Růžička a Radovan Vích. Předseda Metnar mě chtěl potrénovat na mimořádné schůzi výboru a ani se na ten materiál nepodíval. Chápete to? Tak to je fakt neuvěřitelné!

Pro připomenutí: Pánové z ANO nám minulý týden k bodu BVP pískli - asi jako politické cvičení - mimořádnou schůzi výboru pro obranu a do médií vykřikovali, že s nimi já a kolegové z @obranatweetuje nekomunikujeme. Lenost, neschopnost, nebo - proč předseda výboru nepracuje? Co si ty materiály konečně přečíst, pane Metnare a spol.? Prostě vám opět nešlo o věc, ale pouze o obstrukci a destabilizaci Ministerstva obrany. Smutné."

Předseda výboru odpověděl: "Paní @jana_cernochova, nedělejte z lidí hlupáky. Já hovořím o ZVEŘEJNĚNÍ parametrů zakázek v době, kdy vaše vláda nezvládá rozpočet a nikdo neví, kolik nás co bude stát. Pouze se usilovně snažíte odvést pozornost od vašich personálních problémů." A ministryně obrany reagovala: "Z některých lidí nemusím hlupáky dělat já…. Kritizujete mě za něco, co jste si ani neráčil za dva týdny přečíst, pane předsedo. Připadáte si fajn a užitečně? Bojíte se otevřít materiál k BVP, abyste nebyl frustrovanej, že jste na dokončení akvizice neměl odvahu? Samé otázky….  Až dovýletujete, přečtěte si to, konečně. Přeji pěkný zbytek pobytu a doufám, že vám v Londýně neprší."

V dýmu této palby či londýnské mlze možná trochu zaniká to podstatné. Smlouva na největší zbrojní zakázku v historii samostatné České republiky byla podepsána nečekaně a neohlášené poté, kdy ji projednala vláda, v jejímž programu tento bod předem ohlášen rovněž nebyl. O podpisu smlouvy za 60 miliard se i koaliční poslanci Výboru pro obranu dozvěděli z médií. A to vše poté, kdy na jejich žádost byla informace o stavu zakázky vyřazena z programu řádné schůze, která se konala 23. května. Smlouva byla podepsána 24. května.

"Můžeme mít pochybnosti o formě zadání projektu vláda – vláda, o tvorbě ceny, o inflační doložce, kterou by měla obsahovat již podepsaná smlouva... A co je nejvíce znepokojující, je zapojení domácího průmyslu nebo další náklady, které ještě vzniknou," řekl Metnar v rozhovoru pro iDnes 3. června.

Poslanci dostali informace písemně a v režimu, který jim neumožňuje zakázku v detailech veřejně komentovat: "Já jsem dokument o kterém @jana_cernochova píše četl. Řeknu to decentně. Paní ministryně mlží a místy i lže. Víc napsat nemohu, protože dokument je v režimu "vyhrazené"," napsal na twitter 2. června místopředseda Výboru pro obranu Pavel Růžička (ANO). A neveřejný charakter poskytnutých informace je předmětem Metnarovy kritiky, když říká, že mu jde o zveřejnění parametrů zakázek. Zmiňuje-li ministryně Černochová jen dva opoziční poslance, kteří si písemně poskytnuté informace na výboru vyzvedli, je třeba dodat, že oba, Pavel Růžička i Radovan Vích, se k zakázce stavějí kriticky.

Příští schůze Výboru pro obranu proběhne v úterý 20. června a lze očekávat nejen velmi pestrý program plný důležitých bodů od situace mezi ministryní a náčelníkem generálního štábu, personální politiky na ministerstvu, po zakázky na BVP či lehká útočná vozidla, ale i velmi výbušnou atmosféru, která nebývala obvyklou. Zjednodušeně by se dalo říci, že výbor se v uplynulém období stavěl vůči ministerstvu do pozice konstruktivního kritika, a obráceně ministerstvo výbor respektovalo a informovalo. Současné vyhrocené vztahy ničemu neprospívají, a to odhlížíme o faktu, že probíhají na pozadí reálného symetrického konfliktu, který Rusko eskaluje nedaleko od nás.

Zdroj: Twitter, iDnes, Výbor pro obranu, Registr smluv, vyzbrojovani.army.cz

Tagy článku

-->