Nefunkční ruské zázračné zbraně – raketa Kalibr málem trefila loď, ze které byla odpálena

Nefunkční ruské zázračné zbraně – raketa Kalibr málem trefila loď, ze které byla odpálena
Autor: By Andshel - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37915121|Popisek: Maršál Šapošnikov
30 / 04 / 2021, 10:30

Objevilo se video, které ukazuje zpackaný odpal rakety Kalibr z torpédoborce třídy Projekt 1155 Udaloj ruského námořnictva. Záběry ukazují ruskou "zázračnou" raketu Kalibr, která byla nově do staré, sovětskou dobu pamatující válečné lodi zabudována.

Jednalo se o upravenou loď Maršál Šapošnikov, kdy raketa Kalibr brzy po startu začala s nekontrolovanými změnami směru a poté se zřítila do moře nedaleko od lodi.

Video: YouTube

I když nese znaky oficiálního videa, bylo nejprve zveřejněno na sociální síti Telegram a později na YouTube. Kdy přesně bylo natočeno, je nejasné, ale Maršál Šapošnikov se nedávno vrátil do služby v Tichomořské flotile ruského námořnictva poté, co byl výrazněji upgradován v rámci větší opravy.

Poté, co se loni v červenci vrátil na moře ke zkouškám, provedl počátkem tohoto měsíce testy odpalu raket Kalibr z nově instalovaných vertikálních odpalovacích zařízení. Záběry úspěšného odpalu se objevily na oficiálním zpravodajském kanálu ruského ministerstva obrany Zvezda 27. dubna. Oba klipy ukazují podobnosti, které naznačují, že by mohly být ze stejné události.

Maršál Šapošnikov, který byl původně dokončen v roce 1984 jako protiponorkový torpédoborec třídy 1155 Udaloj prošel čtyřletou modernizací ve Vladivostoku, kdy kromě vertikálního odpalovacího systému získal nová děla a podzvukové protilodní střely Uran. Údajně bylo také demontováno a přestavěno více než 20% lodních nástaveb. Mezi další nové vybavení patří komunikační systémy, prvky pohonné jednotky a výkonnější sonar.

Rakety Kalibr patří mezi jedny z ruských „Wunderwaffen“ o kterých rád vypráví prezident Putin, naposledy zmínil balistické rakety Sarmat, hypersonické střely Kinžal, které nosí MiGy-31, a právě rakety Kalibr vypouštěné z lodí 21. dubna.

Zdroj: The Drive, Telegram

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace