Autor fotografie: Peter Gronemann - Flickr; CC BY 2.0|Popisek: V-22 Osprey
V severním Norsku se včera ztratil letoun MV-22B Osprey americké námořní pěchoty a čtyři členové posádky jsou nezvěstní. Letoun byl v Norsku na rozsáhlém cvičení Cold Response, během kterého síly NATO procvičují své bojové dovednosti v náročných chladných norských klimatických podmínkách.
Hovedredningssentralen Northern Norway, místní pobočka hlavní norské záchranné agentury, ve svém prohlášení potvrdila, že letoun Osprey nepřistál na letecké základně Bodø v regionu Nordland kolem 18:00 místního času, po ukončení cvičné mise, jak bylo naplánováno. Letoun MV-22 byl nahlášen jako nezvěstný v 18:26 hodin. Jeho poslední známá poloha byla na Saltfjellet, jednom z největších horských pásem v Norsku, které se nachází jižně od Bodø a kterým prochází polární kruh.
Ve 21:17 místního času bylo ze vzduchu lokalizováno možné místo havárie v údolí Gråtådalen v obci Beiarn, rovněž v Nordlandu. Vzhledem k povětrnostním podmínkám však nebylo možné, aby záchranáři na místě přistáli. "Povětrnostní podmínky v oblasti byly náročné a očekává se, že se budou zhoršovat," uvedla agentura.
Místní prostředky zapojené do pátrání zahrnují záchranný vrtulník startující z Bodø spolu s námořním hlídkovým letounem P-3 Orion Královského norského letectva, který má domovskou základnu na Andøyi a může dodat záchranné vybavení s možností výsadku ze vzduchu. Podle záchranné agentury byl další záchranný vrtulník vyslán také z Ørlandu. Základny norského letectva v Bodø a Ørlandu disponují oddíly vrtulníků Sea King Mk 43B a modernějších záchranných vrtulníků AW101. Vzhledem k tomu, že je nyní identifikováno možné místo nehody, probíhá pátrací mise také na zemi, a to v rámci operace koordinované místní policií.
video: youtube
Podle snímků, které zveřejnil Pentagon, se v současné době cvičení Cold Response 2022 účastní námořní peruť 261 (Marine Medium Tiltrotor Squadron 261, VMM-261), "The Raging Bulls". Mohlo se tedy jednat o Osprey právě této jednotky. Cvičení se účastní přibližně 30000 vojáků, 220 letadel a 50 plavidel z 27 zemí, převážně z NATO, ale také regionální partneři Finsko a Švédsko. Cvičení probíhá od 14. března do 1. dubna.
V letošním roce má cvičení Cold Response zvláštní význam kvůli ruské invazi na Ukrajinu a zvýšenému napětí mezi NATO a Kremlem, ačkoli kvůli rostoucí vojenské hrozbě ze strany Ruska obecně se v posledních letech strategická pozornost na Norsko přesouvá stále více.
Spojenecké síly musí být připraveny operovat v jakémkoli prostředí a za jakýchkoli podmínek. Výcvik v Norsku umožňuje spojencům a partnerům NATO procvičovat své dovednosti při operacích v extrémních a drsných podmínkách, od zamrzlých fjordů přes neklidné moře až po ledem pokryté hory. Kromě toho, že zúčastněné síly získají zkušenosti s operacemi v chladném počasí, včetně operací za polárním kruhem, testuje se v rámci operace Cold Response také schopnost nasadit vojenské posily v Norsku, které by pravděpodobně bylo klíčovým dějištěm operací v případné širší konfrontaci mezi NATO a Ruskem v severní Evropě.
S ohledem na tuto skutečnost probíhá cvičení Cold Response jako multidisciplinární cvičení s prvky na zemi, na moři a ve vzduchu. Letos cvičení začíná námořní fází v Atlantiku, po níž následuje druhá fáze zaměřená na letecké operace a nakonec obojživelný výsadek a pozemní bojový výcvik.
Zdroj: The Drive; NATO.int