Nejbližší čínský spojenec, Pákistán, si od svých přátel pořizuje stealth stíhače FC-31. TF-X zřejmě padá

Nejbližší čínský spojenec, Pákistán, si od svých přátel pořizuje stealth stíhače FC-31. TF-X zřejmě padá
Autor fotografie: Danny Yu / Wikimedia Commons / CC-BY|Popisek: Letoun FC-31 na letecké přehlídce v roce 2014
08 / 01 / 2024, 10:30

Pákistán na začátku minulého týdne ohlásil plán začlenit čínské stíhačky FC-31 do svého leteckého parku. Někteří odborníci se domnívají, že toto rozhodnutí bude znamenat odstup od vývoje tureckého letounu TF-X, na kterém se Pákistán podílí.

Letectvo Pákistánu na své oficiální prezentaci v úterý 2. ledna oznámilo, že plánuje do budoucna začlenit čínské stíhací letouny páté generace FC-31 Gyrfalcon od čínské společnosti Shenyang Aircraft Corporation do svého arzenálu. Maršál pákistánského letectva Zaheer Sidhu však nespecifikoval, kolik kusů nebo kdy by měly být stroje Čínou dodány. Informace byly publikovány na oficiální facebookové stránce pákistánského letectva. Podle hodnocení Business insider má Pákistán sedmou nejsilnější armádu světa. 

Letoun FC-31 Gyrfalcon je pozemní verze letadla J-35 a je s největší pravděpodobností určen pouze pro export. Oba dva modely jsou stále ve vývoji. V roce 2012 prototyp FC-31 poprvé vzlétl a o dva roky později byl také představen veřejnosti na letadlové show. Jeho výroba však dosud nebyla ohlášena. Letadlo FC-31 bylo vytvořeno jako stíhací letoun páté generace, který má konkurovat americkým strojům F-22 Raptor a F-35 Lightning. Měl by být totiž stejně jako zmíněné americké stíhací letouny vybaven technologií stealth. 

 

Vztahy mezi Pákistánem a Čínou jsou v oblasti vojenství především v posledním desetiletí velmi blízké. Čína totiž nahradila Spojené státy americké v jejich pozici zásadního strategického partnera Pákistánu. Spojenectví mezi Pákistánem a USA ochladlo na počátku 90. let, kdy Pákistán ohlásil začátek programu jaderných zbraní. Představitelé Pákistánu vnímali americkou pozici jako zradu a ekonomicky a vojensky se proto začali orientovat směrem k Číně. 

Zahraniční politika Pákistánu je proto dlouhodobě nakloněná čínským zájmům a spolupráci s touto asijskou mocností, která je viděna jako spolehlivá. V dubnu roku 2005 obě země stvrdili své rozhodnutí budoucí spolupráce podepsáním Smlouvy o přátelství. Partnerství mezi oběma zeměmi je strategicky výhodné, protože pomáhá oslabovat vliv Indie a USA v regionu. Podle Stockholm International Peace Research Institute je Pákistán dlouhodobě největším odběratelem čínských exportních zbraní a vojenských systémů. 

V minulosti pákistánská armáda s čínskou společností Chengdu Aircraft Industry Group spolupracovali na vývoji letounu JF-17 Thunder. Na začátku roku 2022 doručil výhradní dodavatel letounů pro čínské letectvo Chengdu pákistánské armádě šest modelů letounu J-10CE. Podle některých zdrojů by mělo být Pákistánu v několika příštích letech dodáno až 36 modelů stíhacího letounu.

Zkoušky TF-X v březnu roku 2023

Čínské stíhací letouny však nejsou jediné stroje, které zaujaly pozornost pákistánské vlády. Před dvěma roky Pakistan Aeronautical Complex, společnost ve výhradním vlastnictví státu, společně s Turkish Aerospace Industries oznámila společný vývoj nového stíhacího letounu TF-X, označovaného též jako Kaan. První let nového stroje je plánován na rok 2026 a jeho začlenění do armádního arzenálu je očekáváno v roce 2047. V srpnu roku 2023 ministr obrany Turecka Hulusi Akar oznámil, že Pákistán plánuje nakoupit několik kusů Kaan.     

Je proto otázkou, jak se nákup stíhacích letounů ze strany Pákistánu nakonec vyvine. Podle názoru webového portálu The Drive rozhodnutí pákistánské vlády pro nákup čínských FC-31 bude pravděpodobně znamenat odstoupení od dohody s Tureckem. Obranný analytik a bývalý stíhací pilot pákistánského letectva Kaiser Tufail se domnívá, že může pro armádu nasazení více typů stíhaček představovat problémy. Ty by mohly spočívat především v nákladech na údržbu a výcvik personálu. Potřeba vzdušných hrozeb by mohla podle jeho názoru být uspokojivě naplněna použitím bezpilotních UAV. 

 

Tagy článku

-->