Nejen Javeliny, UAV nebo HIMARS. Ukrajinský odpor na ruské skřety líčí pasti a posílá jim otrávené dorty

Nejen Javeliny, UAV nebo HIMARS. Ukrajinský odpor na ruské skřety líčí pasti a posílá jim otrávené dorty
Autor fotografie: sharyn morrow / Flickr
17 / 11 / 2023, 05:00

Válka na Ukrajině již trvá téměř 2 roky a v nynější fázi konfliktu žádná ze stran nemá navrch. Konflikt v podstatě zamrzl, nicméně Rusové se musejí popasovat s jiným protivníkem, jímž jsou partyzánské jednotky operující na okupovaných územích Ruskem.

Ukrajina se skoro 2 roky probouzí do válečné reality. Protiofenziva nesplnila původně vytyčené cíle, neměla k tomu dostatek prostředků. Na Ukrajině se však odehrává, jak už to bývá u podobných konfliktů, i druhá válka, a to partyzánská. Výjimkou tak není ani ozbrojený konflikt na Ukrajině, kde se už na začátku zformovaly partyzánské oddíly.

Server Defence Blog uvedl, že ruská armáda vyjádřila obavy z akcí ukrajinských partyzánských jednotek, které operují na zabraných ukrajinských oblastech. Nedosti na tom. Ukrajinští partyzáni získávají na těchto územích pevnou půdu pod nohama, daří se jim provádět diverzní akce, což činí trvalý tlak na ruskou pravidelnou armádu, která bojuje s ukrajinskou. Sami ruští vojáci pak přiznávají, že ukrajinští bojovníci páchají celou řadu akcí, které jim v praxi znepříjemňují každodenní život. Týká se to například otrávení jídla i cigaret, nastražování výbušnin pod vojenská vozidla nebo lokalizování skupiny ruských vojáků pro ukrajinskou armádu.

Ukrajinská armáda

Podle ruských zdrojů se podařilo partyzánům v minulém měsíci otrávit 26 ruských vojáků, 5 z nich podlehlo zraněním v důsledku nastražených výbušnin. Zvláště otrava je poměrně frekventovanou činností ukrajinských partyzánů. V říjnu úřady hlásily úřady v okupovaných oblastech pokus o usmrcení ruských pilotů otráveným dortem. Byl zatčen partyzán, rodák z Melitopolu, jehož úřady obvinily z teroristického činu.

Co se týče nastražování výbušných zařízení pod auta, zde ukrajinští partyzáni rovněž zintenzivňují svou činnost. V listopadu se 3 takové incidenty odehrály v Mariupolu, již zmíněném Melitopolu a městě Volnovacha. Všude tam partyzáni odpálili vozidla, v níž seděl v té době ruský vojenský personál.

V říjnu se také stal cílem partyzánské akce ruský vlak převážející munici a palivo z okupovaného Krymu. A tak bychom mohli pokračovat dále. V této souvislosti jsou viditelné aktivity v Záporožské oblasti, kdy partyzáni provedli 10 úspěšných sabotáží na železnici. Jedním z klíčových faktorů zatím úspěšných akcí partyzánských oddílů je obrovská a jasně vyjadřovaná podpora ze strany místních obyvatel. Obyčejní lidé, kteří jsou prodchnuti patriotismem a touhou po svobodě a nezávislosti, se sami do partyzánských operací ochotně zapojují.

Ukrajinská armáda

Okupační úřady poměrně často uvádějí, že zadržely lidi, jež se měli nějakým způsobem podílet na diverzních aktivitách, které směřují proti Rusům. A co více - okupační bezpečnostní složky mají poměrně velké problémy potlačit partyzánský odpor na okupovaných teritoriích a zajistit všechny strůjce protiruských akcí.

Ivan Fedorov, bývalý starosta Melitopolu, který byl svévolně nahrazen ruskou Galinou Danilčenkovou, prohlásil, že okupační úřady ustavily zvláštní skupiny, které se zaměřují na dopadení členů ukrajinského podzemí. Mohou tak prý zastavit člověka na ulici, proti jeho vůli mu prohledat telefon či šifrované aplikace, jestli není třeba ve spojení s partyzány. Mohou je také vyslýchat, jestli netvoří v nějakém ohledu součást podzemního hnutí odporu.

Nicméně to nebude mít Rusko rozhodně tak jednoduché, jak se zdá. Na ukrajinské straně totiž bojuje také Legie „Svoboda Ruska“ (Legie Svobodného Ruska), která je složena z ruských a běloruských dezertérů. Cílem oddílu je ubránit Ukrajinu před invazí a následně sesadit ruského prezidenta Vladimira Putina. Jednotka provádí záškodnické a žhářské akce. Do řad legionářů, kterých je několik stovek, vstoupil například také bývalý viceprezident ruské Gazprombank Igor Volobujev. V čele Legie stojí bývalý trenér fitness Maximillian Andronnikov, který si říká Caesar, a jenž plánuje v příhodnou dobu také vpád do Ruska.

Ukrajinské partyzánské jednotky, Legie „Svoboda Ruska“ a tisíce dalších dobrovolníků z celého světa, kteří přijeli bojovat po boku Ukrajiny, významně narušují ruské vojenské akce a správu okupačních území. Partyzánské diverzní aktivity v současné době navíc nepolevují a mají potenciál alespoň částečně ochromit ruskou vojenskou akceschopnost.


Autorský komentář Petra Duchoslava

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.