Nejlepší britský testovací pilot RAF hájí ,,předražený" nákup F-35B. Kritikové budou brzy umlčeni, říká

Nejlepší britský testovací pilot RAF hájí ,,předražený&quote; nákup F-35B. Kritikové budou brzy umlčeni, říká
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: F-35B
23 / 11 / 2017, 16:00

Vyplatil se nákup amerických stíhaček F-35B Lightning II Velkou Británií? Podle nejlepšího testovacího pilota RAF Andyho Edgella rozhodně ano. Ten jde ,,proti proudu" v kritické debatě o nákupu těchto strojů.

V poslední době upozorňují kritikové na to, že nákupy těchto strojů za 150 milionů liber, kterých si Velká Británie objednala 48, jsou předražené a nevyplatí se. Celkově by Velká Británie za nejmodernější stíhačku, kterou nedetekují radary, zaplatila astronomických 9,1 miliard. F-35B má podle plánu plnit mise z letadlové lodě HMS Queen Elizabeth, která stála 3 miliardy liber.

psali jsme: National Interest: Z F-35 se stává "nudně" úspěšný program

Kritizují zejména fakt, že schopnosti a výkon F-35B nepředčí stíhačky, jako jsou například stíhačky F/A-18 Hornet. Poukazují na fakt, že F-35B jsou vzhledem ke svým schopnostem předražené. Podle Edgella, který stroj testoval, však budou kritici F-35B velmi rychle ,,umlčeni", až se dozví, jak silný tento stroj ve skutečnosti je. 

psali jsme: F-35: Při souboji na dálku ho neuvidíš a umřeš, nablízko ho sice uvidíš, ale umřeš taky

,,Bylo by naprosto nesmyslné nekoupit F-35 a nemít je jako základní složku formující naše vzdušné síly," řekl pro agenturu AP na kritiku, jež se snesla na tyto americké stroje Edgell. Podle něho je F-35B ,,neuvěřitelně silné letadlo". ,,Zklamáním je, že nemůže se podělit o všechny detaily, ale myslím si, že všichni kritikové budou velmi rychle umlčeni," dodal.

Podle něho je let F-35 velmi příjemný a ,,neuvěřitelně jednoduchý" a navíc má ,,enormně" silný tah. Testování stroje bylo pro Edgella podle vlastních slov potěšením. Tím však kritickou debatu o F-35B zdaleka neumlčel.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival. Jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Zdroj: dailymail.co.uk

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.