Nejlepší letecká technika Dnů NATO 2023: Americký stíhač F-35 na zemi i ve vzduchu

Nejlepší letecká technika Dnů NATO 2023: Americký stíhač F-35 na zemi i ve vzduchu
Autor fotografie: foto: redakce|Popisek: F-35
17 / 09 / 2023, 11:00

Diváckému zájmu na Dnech NATO neušel americký stíhač F-35 v živé ukázce, ale také na zemi. O tento letoun má zájem i ČR a vláda jedná s americkým partnerem o možném pořízení 24 kusů.

Na Dnech NATO 2023 je k vidění velké množství letecké techniky, které participující státy přivezly s sebou na místo. Mezi nimi nechybí ani americký stíhač 5. generace F-35, o nějž má zájem ČR a vede předmětná jednání o jeho akvizici v podobě 24 kusů do října tohoto roku. F-35 je hlavním kandidátem, který má nahradit po roce 2027 stávající letouny JAS-39 Gripen, jichž má ČR nyní k dispozici 14.

Vláda se nakonec rozhodla, že neprodlouží na další období pronájem Gripenů a přistoupí k akvizici nových letounů. Nicméně švédský výrobce Gripenů, společnost SAAB, se nechce vzdát a poslancům a představila oficiální prezentaci tohoto letounu, v němž vyjmenovává výhody, proč by měla ČR dát přednost osvědčenému řešení, a nikoliv F-35.

Ministryně obrany Jana Černochová argumentuje při výběru stíhačů, že právě F-35 je to nejlepší, co je k dispozici, nicméně objektivně stroj sužuje nemálo problémů. Nejsou jimi jen potíže s motory, ale také zpožďování dodávek. Lockheed Martin před několika dny oznámil, že bude nucen zpozdit dodávky letounů F-35 ve verzi TR-3 zahraničním zákazníkům. TR-3 přináší sérii upgradů týkající se vylepšeného výkonu, zpracovávání více dat a dalších výhod proti dřívějšku, proto je jeho vývoj náročnější. Lockheed na druhé straně ubezpečil, že letouny ve standardu TR-2 budou dodány podle plánu.

V prohlášení Lockheed uvádí, že aktualizoval plán odesílání letounů F-35 s první dodávkou stíhačů ve verzi TR-3, která má proběhnout mezi dubnem a červnem 2024. Výrobce strojů pak očekává, že dodá v roce 2023 97 letounů, všechny budou v konfiguraci TR-2. Lockheed Martin dále uvedl, že výroba pokračuje tempem 156 letounů za rok, což bude dodrženo i dál, a zároveň se pracuje na dokončení vývoje softwaru TR-3 a testování.

F-35 představuje novou generaci bojových letounů, který vznikl jako výsledek programu Joint Strike Fighter. F-35 má ve výzbroji řada evropských států i mimo starý kontinent. Stává se z něj postupně evropský standard členských států NATO. K nim by se mohla teoreticky přidat i v budoucnu Indie. Letoun F-35 se zvídavému oku indického diváka předvedl v Bengalúru, a prakticky to okamžitě rozvířilo debatu o tom, zda by Washington mohl teoreticky dodat stíhače 5. generace právě Indii. Na druhé straně k prodeji strojů nemusí nakonec vůbec dojít.

K největším přednostem F-35 patří jeho profil stealth, to znamená obtížná zjistitelnost nepřátelskými radary. jeho velmi dobrá manévrovatelnost a zbraňová výbava. F-35 do velké míry těží z technologií svého „většího a staršího bratra“ F-22 Raptor, jenž byl rovněž vyvinut společností Lockheed Martin a stal se v tomto ohledu průkopníkem. To se odráží i na použitém motoru Pratt & Whitney F135 s tahem až 191 kN, který vychází z modelu F119, jenž byl použit u F-22. F-35 tak je schopna dosáhnout maximální rychlosti zhruba 1,6 Mach, tedy 1930 km/h. Pro porovnání, nejsilnější motor pro F-16 Block 60 – General Electric F110-GE-132 dosahuje tahu až 144 kN.

Letoun F-35 disponuje také rozsáhlým arzenálem, který může být tvořen variací raket vzduch-země, vzduch-vzduch, protitankových střel, nebo pumami menších a středních velikostí. Do budoucna se počítá také s možností nést termonukleární bombu B61 nebo s lasery. F-35 je vybavena také více „konvenčním“ čtyřhlavňovým rotačním kanónem GAU-22/A ráže 25mm s kadencí 3300 ran za minutu.

 

Zdroj: redakce, Defense News, natodays.cz

Tagy článku

-->