Nejlepší ochrana proti zlým se zbraní jsou ti hodní se zbraní (komentář Lumíra Němce

Nejlepší ochrana proti zlým se zbraní jsou ti hodní se zbraní (komentář Lumíra Němce
01 / 06 / 2019, 14:00

Senát státu Florida schválil zákon návrh zákona, který zruší zákaz nošení zbraní pro zaměstnance škol a učitele. Očekává se, že zákon projde bez problémů sněmovnou a guvernér jej podepíše. Jedná se o reakci na vražedný útok v Marjory Stoneman Douglas High School v Parklandu spáchaný v roce 2018, kdy devatenáctiletý student zavraždil 17 osob a dalších 14 zranil.

Tato informace proběhla médii bez zvláštní pozornosti, přestože se jedná o dost zásadní krok ke zvýšení bezpečnosti proti aktivním střelcům. Na druhou stranu není ani divu, že se touto informací média příliš nezajímají, protože to nekoresponduje s nastaveným trendem a tedy snahou o co největší omezování legálních zbraní. A tak veřejně přiznat, že nejlepší ochranou proti ozbrojeným zabijákům jsou lidé ozbrojení legální zbraní by nebylo vhodné. Přitom statistiky hovoří jasně. Jacob Paulsen z ConcealedCarry.com provedl analýzu zpráv FBI vztahujících se k případům aktivních střelců v USA v letech 2000-2017.

Z výsledků této analýzy vyplývá, že ozbrojení civilisté jsou úspěšní v 94% zásahů proti aktivním střelcům. Z analýzy dále vyplývá, že 98% útoků se odehrává na místech, kde nejsou povoleny nosit zbraně a střelec má tedy mnohem větší pravděpodobnost, že ho při jeho krvavém díle nebude nikdo rušit. Rozhodně raději zaútočí ve škole nebo v kostele, kde si je téměř jistý, že zbraň nebude mít nikdo, než srazu amerických rančerů, kde bude mít pušku skoro každý. Ve zkoumaném období došlo k 282 vražedným incidentům a ozbrojení civilisté byli přítomni ve 33 případech. V 25 případech ozbrojení civilisté útočníka zastavili, v 6 případech pomohli snížit ztráty na životech a pouze ve 2 případech byli neúspěšní.

K podobným výsledkům dospěla i FBI ve své zprávě, která by se dala shrnout slovy „lepší zbraň u sebe než policistu na telefonu“. Z dat uvedených ve zprávě FBI vyplývá, že není vůbec důležité jestli zákrok proti útočníkovi provede ozbrojený policista nebo ozbrojený civilista, ale je důležité splnění těchto tří předpokladů. Odhodlání proti útočníkovi zakročit, být na místě útoku a mít efektivní nástroj, kterým můžete útočníka zneškodnit. Právě třetí podmínka je v současné době těžko splnitelná zvláště při útocích ve školách, kde mají učitelé zákaz nosit legální zbraně. I sebeodvážnější učitel odhodlaný chránit své žáky holýma rukama střelce s puškou nebo pistolí zastaví těžko.

Podnětem pro zrušení zákona byly výsledky vyšetřovací komice, která kromě dalších doporučení došla k závěru, že v rámci ochrany žáků by bylo dobré zrušení zákona o nošení zbraní pro zaměstnance škol a učitele. Učitelé tak získají možnost nosit zbraň ve škole, pokud projdou kurzem, který zahrnuje 12hodinový certifikovaný trénink problematiky útoků aktivního střelce a 132hodinový certifikovaný trénink se zbraní. Z mého pohledu se jedná o rozumný krok a po řadě hysterických demonstrací a volání po zákazu střelných zbraní by se mohlo jednat o světlo na konci tunelu. Můžeme jenom doufat, že se tato informace dostane i k těm zákonodárcům, kteří umanutě volají po dalším omezení legálních zbraní v rámci boje proti terorismu. Snad se zamyslí a přehodnotí svoje stanoviska, protože jim dojde, že policie nikdy nemůže být všude a nejlepší ochrana proti zlým se zbraní jsou ti hodní se zbraní.

 

Autor: Lumír Němec

Tagy článku