Nejlepší přítel vojáka střílí na dálkové ovládání. US Army testuje robotického psa VISION 60

Nejlepší přítel vojáka střílí na dálkové ovládání. US Army testuje robotického psa VISION 60
Autor fotografie: US Air force / Public domain |Popisek: Vlčák s robotickým psem VISION 60 Q-UGV
19 / 05 / 2024, 06:00

Bojiště v budoucnosti zásadně promění nejen bezpilotní letouny, ale také dálkově ovládaná vozidla a roboti. Americká armáda nyní, podobně jako Čína a Izrael, zkoumá schopnosti robotických psů VISION 60 Q-UGV se zbraňovými systémy SENTRY na dálkové ovládání.

Speciální jednotka amerického námořnictva Marine Forces Special Operation Command (MARCOS) začala využívat schopností nejméně dvou psích robotů VISION 60 Q-UGV s přidanými puškami na dálkové ovládání SENTRY. Informaci o využití robotických psů pro webový portál The War Zone potvrdil zástupce společnosti Onyx Industries, která je právě dodavatelem zbraňového systému SENTRY pro tyto UGV. Zkratka UGV, neboli unmanned ground vehicle, je v podstatě pozemní variantou dronu. 

MARCOS jsou elitními jednotkami US Navy, které se zaměřují na specializované strategické mise a svou působností spadají pod USSOCOM. Robotické UGV vybavené novými zbraněmi proto nyní s největší pravděpodobností procházejí fází testování pro možné špionážní nebo útočné mise. Robot Vision 60 Q-UGV je podle informací výrobce, společnosti Ghost Robotics, vysoce odolným strojem, který je možné využívat v jakémkoliv počasí i náročném prostředí. 

 

Stroj byl navržen na základě podrobného výzkumu chování různých druhů savců a vyznačuje se proto velmi dobrými schopnostmi přizpůsobit se jakémukoliv terénu. Stroj VISION 60 Q-UGV je tak schopen plavat, běhat, lézt, ale také se plazit, což mu umožňuje široké množství využití. Podle dostupných videí fungování stroje je robot velice hbitý a podobně jako zvíře dokáže pohotově reagovat na nenadálé změny v jeho okolí. Jeho maximální rychlost se pohybuje okolo 10,8 km/h a v provozu dokáže fungovat až 3 hodiny. Cena robota se pohybuje okolo 165 tisíc dolarů (asi 3,7 milionu Kč).

 

Robotický pes VISION 60 Q-UGV s automatickou puškou

 

Obrovskou výhodou VISION 60 Q-UGV je především jeho lehká manipulovatelnost a nízká hmotnost. Voják dokáže stroj sestavit za 15 minut a jeho váha je 51 kg. Na svém těle však dokáže nést dalších 10 kg zátěže. Zbraňový systém SENTRY je proto se svými 6,8 kg více než vhodnou volbou. Nabízí se navíc ve dvou variantách pušek s náboji ráže 7,62x51 mm nebo 5,56x45 mm. Zbraňový systém SENTRY je schopen automatické detekce a rozpoznávání cílů a nabízí určitou úroveň autonomie. Dokáže totiž sám rozeznávat objekty, klasifikovat je, zaměřovat je a na základě dálkově uděleného souhlasu zahájit palbu.

Robotický pes VISION 60 Q-UGV

Systém SENTRY je možné přizpůsobit širokému množství platforem, zařízení je lehce přenosné a hodí se na různé typy pozemních, leteckých i námořních misí. Robotické psy od společnosti Ghost Robotics již několik měsíců využívá IDF pro operace proti teroristickým organizacím v Pásmu Gazy. Také čínská armáda v současné době provádí vývoj robotických psů s podobnými zbraňovými systémy jako VISION 60. V minulosti se o podobný projekt robotického psa nepříliš úspěšně pokusilo také Rusko. 

 

VISION 60 Q-UGV pokračuje v tradici psích válečníků

 

Psi se využívali pro boj ve starověku již Egypťané, Řekové, Peršané, Římané, ale také Slované. V průběhu dějin byli psi cvičeni k různým účelům od průzkumu přes ochranu nebo doručování zpráv až po útok. Teprve ve 20. století došlo k profesionalizaci vojenského využití psů a v první světové válce byla některá zvířata za své bojové zásluhy také vyznamenána, jako americký pes Stubby.Také v rámci druhé světové války bylo množství psů nasazeno jak pro útočné mise, tak i pro předávání pošty. Díky psovi Satanovi byla kupříkladu zachráněna skupina vojáků u Verdunu

 

Tagy článku