Nejlepší technika Dnů NATO 2023 - Embraer představuje svého vzdušného obra C-390 Millennium

Nejlepší technika Dnů NATO 2023 - Embraer představuje svého vzdušného obra C-390 Millennium
Autor fotografie: Colin Cooke, CC BY-SA 2.0|Popisek: C-390 Millennium
16 / 09 / 2023, 14:00

Na letošních Dnech NATO se představí také obří přepravní letoun C-390 Millennium z dílny brazilské společnosti Embraer.

Můžeme konstatovat, že C-390 Millennium má o zájem postaráno, je totiž na letišťní ploše opravdu nepřehlédnutelný. Embraer letoun představí na Dnech NATO 2023 již podruhé, poprvé se setkal se značným poziitivním ohlasem ze strany diváků. Jedná se o nejtěžší letoun, který kdy společnost Embraer postavila. A je to právě C-390 Millennium, o němž se hovoří v souvislosti s jeho možným dodáním pro české letectvo.

,,Tento víceúčelový přepravní letoun již má civilní certifikaci a akreditaci v Evropě. Letoun C-390 Millennium také dosáhl plné operační způsobilosti (FOC) u brazilského letectva v březnu 2023," říká Bosco da Costa Junior, prezident a generální ředitel společnosti Embraer.

Posádka letounu sestává ze 3 lidí - dvou pilotů a obsluhy nákladu. Délka stroje činí 35,2 m, rozpětí 35,05 m. Pohonnou jednotku tvoří dva dvouproudové motory IAE V2500-E-5, každý o tahu 139,4 kN. C-390 může vyvinout maximální rychlost 988 km/h, cestovní rychlost je 870 km/h.

Práce na projektu začaly již v polovině roku 2 000. V roce 2009 společnost Embraer obdržela kontrakt na dva prototypy v hodnotě 1,5 miliardy dolarů a na pařížském aerosalonu v roce 2011 Embraer oznámil plány vývoje prodloužené verze letadla jako civilního nákladní letadla.

Brazilské letectvo používá stroj od roku 2019. Je rovněž ve výbavě nizozemského, maďarského a portugalského letectva. C-390 má univerzální využití. Může se uplatnit jako prostorný přepravní letoun, dále může plnit roli hasicího stroje či tankeru.

Do projektu vstoupila i švédská firma SAAB, která ČR mimo jiné nabízí i po konci pronájmu letouny Gripen. V dubnu tohoto roku bylo oznámeno podepsání memoranda porozumění mezi společnostmi Embraer a SAAB. Stalo se tak na mezinárodním veletrhu LAAD.

Obě firmy budou úzce spolupracovat na přednostní prezentaci letounu C-390, který má být preferovaným řešením, jež splňuje požadavky švédských vzdušných sil. Dohoda rovněž vyhodnotí možnou integraci vybavení a systémů SAABu do brazilského přepravního letounu. SAAB a Embraer budou hledat rovněž další obchodní příležitosti zahrnující potenciální zákazníky letounu Gripen v Brazílii či Latinské Americe.

 

Zdroj: redakce, natodays.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.