Nejlepší technika Dnů NATO 2023 - polská šelma K2 Black Panther

Nejlepší technika Dnů NATO 2023 - polská šelma K2 Black Panther
Autor fotografie: Simta, CC BY-SA 3.0|Popisek: K2 Black Panther
18 / 09 / 2023, 16:00

Pozemní síly Polska byly tento rok speciálním partnerským státem letošních Dnů NATO. Varšava zde představila jeden z nejlepších současných tanků K2 Black Panther, poprvé prezentovaný mimo Polsko.

Na právě skončivších Dnech NATO se vyjímal rovněž tank K2 Black Panther, který je považován za jeden z nejlepších na světě. Polská vláda podepsala před rokem jeden z největších zbrojních nákupů v historii armády. Od Jižní Koreje Polsko kupuje tyto tanky, kromě nich také samohybné houfnice K9 a bitevní letouny FA-50. Modernizace polské armády tak vstoupila do další fáze.

Polský ministr obrany Mariusz Błaszczak tehdy zdůraznil, že při nákupu byl zohledněn válečný konflikt na Ukrajině, který začal 24. února tohoto roku. ,,Tyto nákupy jsou velmi důležité, přihlédneme-li k situaci, kterou řešíme za naší východní hranicí," prohlásil při podpisu kontraktu polský ministr obrany. Błaszczak také před rokem řekl, že Polsko podepsalo smlouvy, které jsou první etapou spolupráce mezi oběma zeměmi, a spolupráce otevírá zajímavé možnosti i pro korejský zbrojní průmysl.

Spolupráce s Jižní Koreou tak má nabýt strategického charakteru. Jako nejdůležitější ze zmíněných položek se nepochybně jeví tanky K2 Black Panther (v polské verzi K2PL), kterých má dorazit do Polska v první fázi 180 kusů, ve druhé potom až 800. K této akvizici byla již cesta nastoupena dříve. Na  mezinárodním obranném veletrhu Eurosatory 2022 bylo podepsáno memorandum porozumění mezi polským koncernem PGZ a jihokorejskou firmou Hyundai Rotem jako další krok směřující k výrobě tanku K2PL pro polskou armádu. Celkem Polsko dostane v dlouhodobějším horizontu 670 houfnic.

Na jihokorejském tanku se začalo pracovat v 90. letech, mezi roky 2003-2007 bylo postaveno několik testovacích vozidel, které měly demonstrovat moderní technologie a výkon tanku. Do služby tank vstoupil v roce 2014. Hlavní zbraň systému tvoří 120mm kanon L55 s hladkým vývrtem hlavně a nabíjecím automatem vyvinutý společnostmi ADD a Hyundai WIA. Dá se z něj střílet i protitankovými střelami KSTAM (Korean Smart Top-Attack Munition) s technologií „vystřel a zapomeň“. Sekundární výzbroj představují kulomety ráže 12,7 a 7,62 mm. Pohonnou jednotku zajišťuje dvanáctiválcový diesel o výkonu 1500 koní. Vozidlo je schopno vyvinout rychlost 70 km/h, dojezd činí 450 km.

Unikátní je na stroji odpružení podvozku. V podstatě všechny hlavní bojové tanky světa jsou odpruženy torznímu (zkrutnými) tyčemi, K2 má hydropneumatické odpružení, jež mu poskytuje nebývalé možnosti. Obdobné odpružení má i německý tank PUMA, ale ne tak rozpracované jako K2. Odpružení umožňuje tanku změnit světlou výšku až o 40 cm, tedy vysoko pro terén a nízko na silnici. Též má možnost změny elevace přední části korby, tedy motorová část na minimu a čelní část na maximu, což změní elevaci kanonu, jež u hlavních bojových tanků není nijak velká.

K tomu se tedy přičítá i otázka, zda je K2 opravdu nejlepší. Je nejmodernější, vybavený technologiemi jako žádný jiný tank na světě. Takže nominálně by mohl být nejlepší, ale zda i reálně – není prověřený skutečnou bojovou operací jako třeba Abramsy v Iráku. Supermoderní technologie jsou vynikající, ale zároveň kladou obrovské nároky na logistiku, údržbu a výcvik obsluhy. Takže mohl by být nejlepší, nabízí mnoho, ale jeho osádka je klíčovým faktorem a skutečná bojová činnost je něco jiného než simulátory, jak se přesvědčují ruské jednotky denně na Ukrajině. Každopádně K2 má velký potenciál, a je to další vývojový stupeň v oblasti hlavních bojových tanků.Zdroj: redakce, natodays.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.