Nejlepší technika Dnů NATO 2023 - postrach bojiště Panther KF51

Nejlepší technika Dnů NATO 2023 - postrach bojiště Panther KF51
Autor fotografie: foto: redakce|Popisek: Panther KF51
17 / 09 / 2023, 14:30

Na letošních Dnech NATO se také představuje jeden z jejich taháků - hlavní bojový tank Panther KF51, který má představovat smrtonosný prostředek pro bojiště 21. století.

Premiéru si vozidlo odbylo na mezinárodním veletrhu Eurosatory v Paříži minulý rok. Panther KF51 představuje první hlavní bojový tank (MBT), který byl 100% vyvinut přední německou zbrojovkou Rheinmetall.

Tank má nastavit zcela nové standardy a jeho tvůrci jej navrhli tak, aby na bojiště přinesl smrtonosnou sílu v kombinaci s integrovanou koncepcí přežití a plně propojenou digitalizovanou datovou základnou NGVA, která umožňuje operační schopnosti a automatizaci nové generace.

Systém je vyzbrojen 130mm kanónem Rheinmetall Future Gun Systém (FGS) s hladkým vývrtem a systémem automatického nabíjení, jenž poskytuje Pantheru výhodu proti všem zbraním na bojišti a je mnohem výkonnější než současné 120mm kanóny. Podle výrobce má kanon až o 50% větší dostřel a mnohem vyšší rychlost nabíjení díky automatizovanému systému. Tank je schopen vést boj s více cíli najednou.

                                                      Tank Panther KF51 v detailu (Foto: redakce)

 

Kanón doplňuje koaxiální kulomet a dálkově ovládaná zbraňová stanice. Vozidlo má pasivní, reaktivní a aktivní ochranu. Můžeme jen předpokládat, že vlastní, zcela nový systém Top Attack Protection Systém (TAPS) na ochranu proti útoků shora byl částečně ovlivněn i stávající válkou na Ukrajině, kde se zřetelně ukázala neschopnost bránit se před útoky shora.

Panther KF51 disponuje ochranou z boku i shora. Inovativní systém umožňující tříčlenné osádce ovládat všechny systémy z libovolné pozice. V plánu je i úplné dálkové ovládání. Tank má integrovaný UAS (bezpilotní prostředek). Dojezd činí 500 km, přitom je vozidlo vysoce mobilní, když jeho hmotnost činí pouze 59 tun.

Zdroj: redakce, natodays.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.