Nejlepší technika na Dnech NATO 2023 - americký rozbíječ ruských řad HIMARS

Nejlepší technika na Dnech NATO 2023 - americký rozbíječ ruských řad HIMARS
Autor fotografie: foto: redakce|Popisek: Raketomet HIMARS
16 / 09 / 2023, 18:00

Další nepřehlédnutelnou technikou, která se představila na Dnech NATO, je raketomet HIMARS. Zbraňový prostředek se dobře uplatňuje v rukou ukrajinských obránců ve válce proti ruskému agresorovi. Na Dnech NATO je možno HIMARS vidět do neděle v polských barvách.

Pokud chceme hovořit o skutečně účinné zbrani proti ruským uchvatitelům na Ukrajině, nemůžeme opomenout raketomety HIMARS, které efektivně rozbíjí ruské pozice na válkou zmítané zemi.  

Ukrajincům americké raketomety tak odvádí zatím více než dobrou práci a prezident Volodymyr Zelenskyj o jejich dodávky z USA velmi stál. Ukrajina má disponovat v současné době kolem dvou desítek těchto systémů. V lednu tohoto roku se objevila kuriózní zpráva, že Rusko zničilo či poškodilo 35 HIMARSů, nicméně tolik jich Kyjev od USA ještě ani nedostal.

                                

                                          Raketomet HIMARS na Dnech NATO 2023 (Foto: redakce)

 

Raketomety dostává také Polsko. Prvních 5 výkonných zbraní HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) bylo dodáno Polsku v květnu tohoto roku. V roce 2019 učinila Varšava objednávku na 18 systémů. Prodej raketových systémů HIMARS, který si odbyl nasazení například v Afghánistánu, v Iráku či Sýrii, schválilo koncem roku 2018 americké ministerstvo zahraničí poté, co v říjnu toho samého roku Polsko poslalo americké straně oficiální žádost na nákup těchto systémů.

Minulý rok oznámil ministr obrany Mariusz Błaszczak, že Polsko má zájem až o 500 těchto raketových systémů. ,,Zvyšujeme kapacity našich raketových a dělostřeleckých sil," prohlásil tehdy polský ministr obrany. Akvizice dalších stovek raketometů jsou součástí komplexních modernizačních snah, které zahrnují všechny významné domény. Błaszczakova představa je taková, že podstatná část raketových systémů by měla být vyráběna v polských závodech.    

A skutečně - obří nákup HIMARsů se stal skutečností, počítá se s tím, že Polsku bude postupně dodáno 486 HIMARSů. Varšava podepsala s americkým protějškem před několika lety smlouvu na akvizici tohoto počtu raketometů. Zatím má Polsko k dispozici 18 kusů tohoto systému. Počítá se s tím, že dodané zbraně budou integrovány do systémů pro řízení palby dělostřelectva TOPAZ.            

   

Raketomety HIMARS, jehož výroba probíhá od roku 2000, se používají snadněji a rychleji a také jsou přesnější než ruské MRLS jako Směrč nebo Uragan. Střela může být odpálena 2-3 minuty po zaparkování vozidla, které je připraveno k odjezdu o 20 sekund později. Dosah rakety činí 80 km. Zbraně se dobře uplatnily například v občanské válce v Iráku, válce v Afghánistánu nebo občanské válce v Sýrii a plní pravidelně roli spolehlivého ,,pomocníka" na soudobém bojišti.

Zdroj: redakce, Defense News

Tagy článku