Nejlepšího útočného vrtulníku světa AH-64E Apache Guardian bylo vyrobeno již 500 kusů

Nejlepšího útočného vrtulníku světa AH-64E Apache Guardian bylo vyrobeno již 500 kusů
Autor fotografie: Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Apache AH-64E
23 / 04 / 2020, 13:00

Boeing 16. dubna oznámil milník v programu útočného vrtulníku AH-64E Apache Guardian poté, co vyrobil 500. stroj ve výrobním závodu Mesa v Arizoně.

Původní Apache vzlétl poprvé v roce 1975 a vstoupil do služby v americké armádě o 11 let později v dubnu 1986. Zatím bylo vyrobeno 2 486 vrtulníků v několika variantách.

                                             Zdroj videa: Youtube, South Korean Military Channel

 

Tou zatím nejmodernější je AH-64E Apache Guardian, původně označený jako AH-64D Block III. Stroj těží z nových schopností sdílení dat, senzorů a komunikačních systémů, nových výkonných motorů a nových kompozitních rotorových listů, které mu umožňují maximální rychlost až 300 km/h, vysokou rychlost stoupání a vyšší užitečné zatížení.

AH-64E

AH-64E má certifikaci pro vývoz a je využíván například v Indii, Saúdské Arábii, Taiwanu, Kataru a dalších zemích.

Apache byl dlouho považován za nejschopnější stroj svého druhu na světě, soupeřil pouze s ruskými Mi-35 a Mi-28. Nový Kamov Ka-52 se zdá být už důstojnějším protivníkem a ve většině parametrů drží s Apache Guardian krok, v užitečném zatížení a doletu ho dokonce překonává.

Apache přesto zůstává jednou z předních světových útočných helikoptér a zachovává si značné výhody zejména pro operace ve vysokých nadmořských výškách a získává řadu nových klientů, včetně Filipín, Maroka a Bangladéše, které v současné době zvažuje získání tohoto stroje.

Nové AH-64E mohou přijímat videa a data z dronů a dokonce mohou drony i ovládat, což je jedna z věcí, které ruská konkurence neumí a AH-64E si tak patrně i nadále zachová převahu jako výkonnější útočný vrtulník. Je to ale jen o fous…

Americká armáda plánuje zařazení 690 AH-64E, z toho 47 budou starší vrtulníky upgradované Boeingem na nový standard.

 

Zdroj: Boeing, Military-today.com

 

Tagy článku