Nejmodernější americký torpédoborec USS Zumwalt byl zařazen do aktivní služby

Nejmodernější americký torpédoborec USS Zumwalt byl zařazen do aktivní služby
Autor fotografie: US Navy|Popisek: USS Zumwalt
17 / 10 / 2016, 09:30

Americké námořnictvo zařadilo do služby svou nejnovější a technologicky nejvyspělejší válečnou loď USS Zumwalt (DDG 1000) 15.října v městě Baltimore. Zumwalt je první lodí nové generace torpédoborců.

V sobotu 15. října 2016 v 18:20 místního času převzal kapitán James A. Kirk velení nad nejnovější lodí amerického námořnictva. Vedoucí loď třídy Zumwalt je pojmenovaná po námořním důstojníkovi Elmo Russel "Bud" Zumwalt Jr., který hrál významnou roli v americké válečné historii, a to hlavně během války ve Vietnamu. V námořnictvu sloužil v letech 1942 - 1974.

161015-N-AT895-424

Převzetí lodi do aktivní služby se odehrálo po téměř pěti letech výstavby, když kýl lodi byl položen v loděnicích Bath Iron Works 17. listopadu 2011. Loď je navržena jako součást odstrašujích sil, pro řízení a velení námořních operací. Zdaleka největší torpédoborec (185,9 m), který kdy byl pro US Navy postaven využívá technologií stealth a trupu tumblehome - jeho stěny se rozšiřují směrem ven, což trochu připomíná koncepty válečných lodí navrhovaných začátkem 20. století, tedy téměř před 100 lety. Od té doby na moři nikdy loď této velikosti a koncepce nevyplula.

160421-N-YE579-005

Zumwalt je vybaven baterií, jejiž součástí jsou: dva AGS (Advanced Gun System) dlouhého doletu ráže 155 mm s řízenými projektily s dostřelem až 100 kilometrů, dvě děla Mk 46 ráže 30 mm, a 80 vertikálních vypouštěcích systémů Mk 57 schopných palby řadou různých raket, včetně Evolved SeaSparrow, Standard Missile-2 a Tomahawk.

USS Zumwalt

Torpédoborec je schopen generovat až 78 MW výkonu, což je zcela srovnatelné s jadernými letadlovými loděmi - tedy loď je plně schopna provozovat všechny své systémy a díky výkonové rezervě by mohla ještě napájet menší město, případně uvažovanou novou generaci laserových zbraní.

"Tento torpédoborec, stejně jako ostatní v naší flotile, je schopen projekce síly, o tom není sporu," říká sekretář US Navy Ray Mabus. "Třída Zumwalt je mnohem větší, než dnešní torpédoborce, s podstatně větší přistávací palubou - s dostatkem prostoru k provozování F-35 (Joint Strike Fighter), MV-22 Osprey a bezpilotních systémů. Vertikální odpalovací systémy jsou na špičkové úrovni."

Po zařazení do služby zamíří loď do svého domovského přístavu v San Diegu, kde bude dokončena montáž zbraňových systémů před začátkem služby

Zdroj: New Atlas, US Navy

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace