Nejnovější americká válečná loď USS Zumwalt měla poruchu během plavby Panamským průplavem

Nejnovější americká válečná loď USS Zumwalt měla poruchu během plavby Panamským průplavem
Popisek: Dva sys
22 / 11 / 2016, 13:30

Nová, technologicky nejvyspělejší válečná loď US Navy měla během své plavby Panamským průplavem poruchu a musela být odtažena. Informaci přineslo americké námořnictvo.

Americká 3. flotila byla během pondělního večera schopna poskytnout pouze několik detailů, ale první informace naznačují, že došlo k problému s výměníky tepla v lodní elektrárně o výkonu 78 MW, která poskytuje elektrickou energii jak pohonným systémům a senzorům, tak zbraňovým systémům a dalším lodním zařízením.

Tiskový mluvčí 3. flotily, velitel Ryan Perry vydal k situaci prohlášení: "Viceadmirál Nora Tyson nařídila USS Zumwalt (DDG 1000) zůstat na bývalé námořní základně Rodman v Panamě, k vyřešení technických problémů, které se vyskytly během plavby Panamským průplavem. Časová osa oprav se nyní stanovuje, v přímé součinnosti s Naval Sea System a Naval Surface Forces. Časový plán pro loď zůstane pružný, aby umožnil testování a vyhodnocování s cílem zajištění bezpečného průjezdu lodi do jejího nového domovského přístavu v San Diegu." 

Psali jsme: Nejnovější americká válečná loď nemá náboje do svých děl

K nehodě došlo, když USS Zumwalt proplouval spodní polovinou kanálu a loď byla tažena skrz zdymadla v Miraflores do bývalé vojenské základny Rodman, známé kdysi jako Balboa.

Psali jsme: Nejmodernější americký torpédoborec USS Zumwalt byl zařazen do aktivní služby

Psali: Loď je na cestě do svého nového domovského přístavu v San Diegu.

Zumwalt je vybaven výzbrojí, jejiž součástí jsou: dva AGS (Advanced Gun System) dlouhého doletu ráže 155 mm s řízenými projektily s dostřelem až 100 kilometrů, dvě děla Mk 46 ráže 30 mm, a 80 vertikálních vypouštěcích systémů Mk 57 schopných palby řadou různých raket, včetně Evolved SeaSparrow, Standard Missile-2 a Tomahawk.

Torpédoborec je schopen generovat až 78 MW výkonu, což je zcela srovnatelné s jadernými letadlovými loděmi - tedy loď je plně schopna provozovat všechny své systémy a díky výkonové rezervě by mohla ještě napájet menší město, případně uvažovanou novou generaci laserových zbraní.

Zdroj: DefenseNews

Tagy článku