Nejnovější americká válečná loď nemá náboje do svých děl

Nejnovější americká válečná loď nemá náboje do svých děl
Autor: US Navy|Popisek: USS Zumwalt
10 / 11 / 2016, 09:30

Sotva dva týdny poté, co americké námořnictvo zařadilo do služby nejnovější loď třídy Zumwalt, vyzbrojenou největšími děly od 2. světové války, schopnými zasáhnout cíle 100 kilometrů daleko, bude patrně zrušena objednávka nábojů vzhledem k tomu, že cena jednoho se pohybuje okolo 800 000 dolarů za kus!

Zumwalt je vybaven baterií, jejiž součástí jsou: dva AGS (Advanced Gun System) dlouhého doletu ráže 155 mm s řízenými projektily s dostřelem až 100 kilometrů, dvě děla Mk 46 ráže 30 mm, a 80 vertikálních vypouštěcích systémů Mk 57 schopných palby řadou různých raket, včetně Evolved SeaSparrow, Standard Missile-2 a Tomahawk.

2014-1201-DDG1000-09

Long Range Land-Attack Projectile (LRLAP) je naváděná přesná munice a jeden z klíčových parametrů lodi pro útoky na pevninu. Útoky měly být díky této munici natolik přesné, že podle výrobce Lockheed Martin bylo možné zasáhnout cíle v městech natolik přesně, aby okolní prostředí bylo jen minimálně poškozené.

LRLAP je jediná munice projektovaná pro výstřely ze systému AGS. Každá ze tří lodí má dvě děla tohoto systému a jedná se o největší zbraně vyprojektované pro lodě od konce 2. světové války.

Díky neustálým škrtům v programu Zumwalt, kdy byl snížen původní uvažovaný počet lodí z 28 na 7 a nakonec na pouhé 3, došlo k obrovskému nárůstu jednotkové ceny munice do AGS, kdy z nákupů mnoha tisíc kusů nakoupilo námořnictvo pouze stovky.

Pro rok 2015 se mělo koupit 150 kusů munice za 113 miliónů dolarů, ale na roky 2016 a 2017 již žádné peníze na nákup munice v rozpočtech nejsou.

Není problém se zbraní, nebo náboji jako takovými, je problém pouze s jednotkovou cenou. Pentagon tedy předpokládá ukončení rogramu LRLAP a začíná hledat případnou alternativu od firem Raytheon nebo BAE.

Problémů ale bude více. Automatizovaný systém na podávání nábojů je přizpůsoben těm od firmy Lockheed Martin a stěží do nich budou pasovat jiné. Děla jsou určena pro střelbu na cíle na pevnině a software ve stávající podobě není schopen ke střelbě na námořní cíle. Podle vedení US Navy ale bude možné software lodi upravit.

Zdroj: IHS Jane´s, DefenseNews

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace