Nejnovější obrněná vozidla Eagle V od GDELS dostanou jednotky německé a švýcarské armády

Nejnovější obrněná vozidla Eagle V od GDELS dostanou jednotky německé a švýcarské armády
Popisek: vozidlo Eagle V 6x6
24 / 03 / 2020, 13:00

Začátkem března tohoto roku německý parlament schválil finanční prostředky na pořízení desítek nových vojenských zdravotnických vozidel na podvozku Eagle V 6x6 od společnosti General Dynamics European Land Systems. Zakázka bude mít hodnotu 148 milionů eur.

Rozpočtový výbor německého Bundestagu začátkem března mimo jiné schválil nákup 80 kusů pancéřovaných středně chráněných sanitních vozidel, přičemž německá armáda vybrala za podvozkovou platformu vozidlo Eagle V 6x6. Jde o nejnovější generaci osvědčené řady pancéřovaných vozů Eagle od korporace General Dynamics European Land Systems (GDELS), které vyrábí švýcarský podnik GDELS-Mowag. Typ Eagle V je také jednou z možností, kterou může Armáda České republiky využít při obnově a modernizaci vozového parku lehkých a středních obrněných kolových vozidel v budoucnosti. Proto jej také výrobce prezentoval například na loňském veletrhu IDET 2019 i s ženijním příslušenstvím nebo během pražského setkání velitelů pozemních sil konaném minulý podzim.

Všech 80 nových sanitních vozů v konfiguraci podvozku 6x6 a s označením mgSanKfz Eagle V německá armáda získá mezi lety 2021 až 2024. Eagle V 6x6 je nejnovější vývojovou variantou základního modelu Eagle V 4x4, který už německá armáda provozuje. Zdravotnická verze pro německou armádu bude mít první a poslední nápravy řiditelné, její maximální hmotnost bude činit 15 tun při užitečném zatížení 7,3 tuny. Společnost GDELS-Mowag podle zadání Bundeswehru vytvořila vozidlo, které bude zajišťovat lékařskou pomoc a péči při různých druzích nasazení a misí. Vzniklo jako mezičlánek vyplňují prostor mezi lehkými zodolněnými ambulancemi IgSanKfz postavenými na podvozku Eagle IV 4x4 a těžkými zdravotnickými obrněnými transportéry sgSanKfz GTK Boxer 8x8.

eagle

Na základě zkušeností z posledních let i nejnovějších trendů vyvstala v německé armádě potřeba zdravotnických vozidel s hmotností do 20 tun, které by měly nejen odpovídající přepravní kapacitu raněných a zdravotnického materiálu, ale také velmi dobrou mobilitu, průchodivost terénem, balistickou odolnost, a navíc schopnost přepravy lékařského týmu. Nová sanitní vozidla Eagle V 6x6 pro německou armádu budou schopna zabezpečit transport dvou pacientů všech stupňů závažnosti poranění do zdravotnického zařízení pod lékařským dohledem a budou vybavena systémy k udržení životně důležitých funkcí. Novinkou je, že tato vozidla během transportu zraněných umožní práci zdravotnického týmu ve složení dva zdravotníci a jeden lékař, které doplní řidič vozidla. Na to standardně používané zodolněné transportní ambulance nemají dostatek vnitřního prostoru. Nové zdravotnické vozy neponesou žádnou externí výzbroj, posádka bude mít k dispozici své osobní zbraně.

Vozidla Eagle V s konfigurací podvozku 6x6 od korporace GDELS už na konci minulého roku objednala i švýcarská armáda. Konkrétně jde o 100 kusů v provedení průzkumné vozidlo, které vyšlo vítězně z výběrového řízení vypsaného švýcarským federálním úřadem pro zadávání zakázek. Nová vozidla Eagle V 6x6 budou ve výzbroji švýcarské armády sloužit jako nosiče taktického průzkumného systému TASYS. Ten je určen pro shromažďování zpravodajských informací, jež budou k dispozici nejen švýcarským ozbrojeným silám, ale i orgánům a institucím civilní státní správy. Výroba těchto vozů začne letos a dodávky potrvají do roku 2025. Švýcarská armáda už má ve výzbroji i vozidla Eagle IV 4x4, které představují předchozí generaci této rozvětvené modelové řady, jež se vyznačuje velmi vysokou odolností balistickou i protiminovou.

eagle2

O odolnosti vozidel Eagle svědčí i nedávný incident v Mali. Německá armáda ve spolupráci se spojeneckými jednotkami působí proti ozbrojencům a teroristům v africkém Mali v rámci stabilizační mise MINUSMA. Koncem února tohoto roku se pohyboval mezinárodní konvoj pod německým velením asi 80 km severovýchodně od města Gao, když jedno z vozidel Eagle IV s irskou posádkou najelo na improvizované výbušné zařízení. Díky konstrukci a odolnosti vůz posádku i přes silnou explozi ochránil a ta byla následně s pouze drobnými zraněními transportována do zdravotnického zařízení německé armády v Gao. Obrněná vozidla Eagle IV i další pancéřované platformy jsou velmi účinnými pomocníky pro jednotky nasazené v těchto oblastech, neboť k útokům ozbrojenců i výbuchům nastražených výbušných zařízení tam dochází často.

Vozidla modelové řady Eagle slouží v několika vývojových generacích v různých ozbrojených silách už dlouhá léta. První tři provedení ve stovkách kusů odebrala švýcarská armáda, další desítky putovaly k jednotkám dánské armády. Nejnovější verze Eagle IV a V pak vedle Švýcarska a Dánska objednala ve stovkách kusů i armáda Německa.

Tagy článku