Nejpokročilejší a nejdražší ponorka v historii. Seawolf, Americký lovec sovětských jaderných ponorek

Nejpokročilejší a nejdražší ponorka v historii. Seawolf, Americký lovec sovětských jaderných ponorek
Autor fotografie: U.S. Navy - KN-26095 / Public Domain / Wikimedia Commons|Popisek: USS Seawolf (SSN-575)
30 / 06 / 2024, 15:00

Aby se americké námořnictvo vypořádalo s převahou sovětských ponorek, vytvořilo nejlepší ponorku studené války, třídu Seawolf. Ponorky Seawolf, Connecticut a Jimmy Carter jsou nejdražšími ponorkami světových oceánů s jednotkovou cenu přes 2,4 miliardy dolarů.

Na konci 80. let minulého století čelila U.S. Navy krizi. SSSR získal v roce 1980 od špiónů informaci, že tajemství úspěchu Američanů ve sledování jeho ponorek je vysoký hluk od vrtulí, a proto přes nastrčenou norskou společnost Kongsberg zakoupil přesné stroje od japonské Toshiby. A rázem bylo po americké výhodě, protože nová třída sovětských plavidel Akula byla tichá a modernější než západní stroje. Aby mohla U.S. Navy s hrozbou Akul bojovat, bylo zapotřebí vytvořit novou třídu překonávající sovětské ponorky. A tak se zrodila třída Seawolf, schopná ponořit se hlouběji než Sověti a byla současně tišší než její podvodní nepřátelé. Seawolf byl o trochu kratší než její předchůdci, ale díky zesílenému trupu byl zavalitější a výtlak pod vodou byl 12 158 tun v případě poslední ponorky této třídy.

Konstrukce USS Seawolf (SSN-21)

Seawolf je poháněn jedním jaderným reaktorem Westinghouse S6W dodávající výkon do dvou parních turbín o výkonu 52 000 koňských sil. Díky tomu je stroj schopen plout rychlostí 18 uzlů na hladině, maximální rychlostí 35 uzlů pod vodou a maximální „tichou” rychlostí 20 uzlů. Jako pravý lovec ponorek má Seawolf 8 torpédometů, do kterých je v ponorce uloženo až 50 těžkých torpéd Mark 48 (hmotnost bojové hlavice je 267 kilogramů), protilodní rakety Harpoon a rakety Tomahawk. Jako alternativu může ponorka nést i různé typy min.  

 

Podvodní dominanty:  ponorky třídy Seawolf

 

Významnou inovací u ponorek třídy Seawolf je jejich pokročilý sonarový systém, který umožňuje detekci nepřátelských plavidel na velké vzdálenosti a s vysokou přesností. Sonarový systém TB-29A a bojový systém AN/BYG-1 představují špičku ve svém oboru, díky čemuž jsou ponorky schopny sledovat nepřátelské cíle bez odhalení. Pokročilé technologické systémy také umožňují efektivnější komunikaci s dalšími jednotkami amerického námořnictva a koordinaci složitých operací, což výrazně zvyšuje jejich efektivitu.

Ponorka je až 10x tišší než vylepšené ponorky Los Angeles a až 70x než původní třída Los Angeles. V tichém módu dosahuje pod vodou 2x větší rychlosti než její předchůdci. To vše si ale vyžádalo obrovské náklady, kdy cena za 12 ponorek měla dosahovat až 33 miliard dolarů. To se díky pádu východní říše zla v roce 1991 ukázalo jako neprůchozí a celkem byly postaveny pouhé tři kusy za celkovou cenu 7,3 miliardy dolarů. Poslední ponorka této třídy USS Jimmy Carter byla modifikována na vypouštění tzv. Remotely Operated Vehicles/Unmanned Underwater Vehicles a týmů SEAL. Proto byla ponorka prodloužena o asi 30 metrů a trup byl doplněn o Multi-Mission Platform (MMP).

USS Seawolf (SSN 21) předvádí nízkotlaký úder do hlavního balastu během prohlídky v přístavu. 

Jak využít ponorky Seawolf po pádu jejich nepřátel ? 

 

Nároky studené války byly schopny odůvodnit vysoké náklady na tyto skvělé ponorky, ale poté, co hrozba války se SSSR pominula, bylo nutné vyvinout třídu sice ne natolik sofistikovanou, ale stále na vyšší úrovni, než má protivník. Vznikla tak třída Virginia. Seawolf se ale do důchodu nechystá a je schopen plnit důležité úkoly, jichž není třída Virginia schopna a vzhledem k rostoucím flotilám ruských a čínských ponorek budou tito „mořští vlci“ stále zapotřebí. Díky nadčasovému designu mají navíc stále prostor pro budoucí upgrady a rozšíření.

USS Seawolf nadále vylepšuje své schopnosti, aby zůstala na špičce moderní ponorkové technologie. V rámci programu Acoustic-Rapid Commercial Off The Shelf Insertion (A-RCI) byl ponorce instalován nový sonarový systém Lockheed Martin AN/BQQ-10(V4), který výrazně zlepšuje detekční a sledovací schopnosti. Tento systém umožňuje ponorce provádět složité operace při zachování maximálního utajení. Modernizace zahrnuje také nové zbraňové systémy, které zvyšují bojový potenciál ponorky a umožňují jí efektivně reagovat na nové hrozby.

  The U.S. Navy’s  attack submarine PCU Virginia (SSN 774) is moved outdoors for the first time at the General Dynamics Electric Boat shipyard.

 Kde se schovávají ponorky Seawolf ? 

 

USS Seawolf (SSN 21) nedávno dokončila několik významných nasazení, včetně sedmiměsíční mise, která skončila v prosinci 2022. Během této operace plula v rámci 7. flotily USA a prováděla komplexní mise, jako je boj proti ponorkám a povrchovým lodím. Ponorka navštívila přístavy v Apra Harbor, Guam nebo Yokosuka v Japonsku, kde hostila vysoce postavené důstojníky Japonských námořních sil sebeobrany. Tyto operace demonstrovaly schopnost USS Seawolf podporovat regionální spojence a národní bezpečnostní zájmy USA v Asii.

Viceadmirál Tohru Izumi, vrchní velitel Flotily sebeobrany Japonských námořních sil sebeobrany (JMSDF), sedí u ovládacího panelu lodi na palubě USS Seawolf (SSN 21).

Další významné nasazení USS Seawolf proběhlo v srpnu 2021, kdy se ponorka vrátila do domovského přístavu po šestiměsíčním nasazení, které zahrnovalo operace v Arktidě, včetně dvou polárních tranzitů pod ledem a rutinního vynoření na Severním pólu.  Akce přispěla k lepšímu pochopení a schopnosti operovat v extrémních arktických podmínkách. Tyto operace byly součástí širší strategie USA pro udržení přístupu ke všem mezinárodním vodám a demonstraci podmořské přítomnosti v Arktidě.

Zdroje: nationalinterest.org, naval-technology.com, US Naval Institute.com, Navy.mil

 

Tagy článku

-->