Nejpokročilejší a nejdražší ponorka v historii. Americký lovec sovětských jaderných ponorek Seawolf

Nejpokročilejší a nejdražší ponorka v historii. Americký lovec sovětských jaderných ponorek Seawolf
Autor fotografie: Public Domain|Popisek: USS Connecticut
11 / 02 / 2023, 10:00

Aby se americké námořnictvo vypořádalo s převahou sovětských ponorek, vytvořilo nejlepší ponorku studené války, třídu Seawolf. Ponorky Seawolf, Connecticut a Jimmy Carter jsou nejdražšími ponorkami světových oceánů s jednotkovou cenu přes 2,4 miliardy dolarů.

Na konci 80. let minulého století čelila U.S. Navy krizi. SSSR získal v roce 1980 od špiónů informaci, že tajemství úspěchu Američanů ve sledování jeho ponorek je vysoký hluk od vrtulí, a proto přes nastrčenou norskou společnost Kongsberg zakoupil přesné stroje od japonské Toshiby. A rázem bylo po americké výhodě, nová třída Akula byla tichá a modernější než západní stroje.

Aby mohla U.S. Navy s hrozbou Akul bojovat, bylo zapotřebí vytvořit novou třídu překonávající sovětské ponorky, a tak se zrodila třída Seawolf, schopná ponořit se hlouběji než Sověti, a tišší než její podvodní nepřátelé. Seawolf byl o trochu kratší než její předchůdci, ale díky zesílenému trupu byl zavalitější a výtlak pod vodou byl 12 158 tun v případě poslední ponorky této třídy.

Seawolf je poháněn jedním jaderným reaktorem Westinghouse S6W dodávající výkon do dvou parních turbín o výkonu 52 000 koňských sil. Díky tomu je schopen plout rychlostí 18 uzlů na hladině, maximální rychlosti pod vodou 35 uzlů a maximální “tiché” rychlosti 20 uzlů.

Jako pravý lovec ponorek má Seawolf 8 torpédometů, do kterých je v ponorce uloženo až 50 těžkých torpéd Mark 48 (hmotnost bojové hlavice je 267 kilogramů), protilodní rakety Harpoon a rakety Tomahawk, jako alternativu může ponorka nést i různé typy min. Seawolf je vybaven sonarovým systémem TB-29A, bojovým systémem AN/BYG-1.

Podle U.S. Navy je ponorka až 10x tišší než vylepšené ponorky Los Angeles a až 70x než původní třída Los Angeles. V tichém módu dosahuje pod vodou 2x větší rychlosti než její předchůdci. To vše si ale vyžádalo obrovské náklady, kdy cena za 12 ponorek měla být 33 miliard dolarů. To se díky pádu východní říše zla v roce 1991 ukázalo jako neprůchozí a celkem byly postaveny pouhé tři kusy za celkovou cenu 7,3 miliardy dolarů.

Poslední ponorka této třídy USS Jimmy Carter byla modifikována na vypouštění tzv. Remotely Operated Vehicles/Unmanned Underwater Vehicles a týmů SEAL. Proto byla ponorka prodloužena o asi 30 metrů a trup byl doplněn o Multi-Mission Platform (MMP).

Nároky studené války byly schopny odůvodnit vysoké náklady na tyto skvělé ponorky, ale poté, co hrozba války se SSSR pominula, bylo nutné vyvinout třídu sice ne natolik sofistikovanou, ale stále na vyšší úrovni, než má protivník – vznikla tak třída Virginia.

Seawolf se ale do důchodu nechystá a je schopen plnit důležité úkoly, jichž není třída Virginia schopna a vzhledem k rostoucím flotilám ruských a čínských ponorek budou tito „mořští vlci“ stále zapotřebí. Díky nadčasovému designu mají stále prostor pro budoucí upgrady a rozšíření o nově vyvíjené zbraňové systémy.

Zdroj: military-today.com, nationalinterest.org

Tagy článku