foto: CC BY-SA 3.0/Ilustrační fotografie S-400
Ukrajinci 10. července 2022 zničili čtyři ruské muniční sklady v Chersonské oblasti. Předtím otřásly výbuchy Novou Kachovkou a ruskou základnou v Pierewalsku. Americké salvové raketomety HIMARS vstoupily na scénu a zcela zásadně změnily poměry na Ukrajině.
HIMARS se používají snadněji a rychleji a také jsou přesnější než ruské MRLS jako Směrč nebo Uragan. Střela může být odpálena 2-3 minuty po zaparkování vozidla, které je připraveno k odjezdu o 20 sekund později.
Psali jsme
Podle agentury Bloomberg může Ukrajina dostat od Nizozemí dlouho žádané letouny F-16. Pro Nizozemí by se mohlo jednat o nepřímou odplatu…
,,Ukázalo se, že Ukrajinci jsou dokonale schopni zacházet s tímto typem zbraní, což přiznal i samotný Pentagon,“ píše analytik Kuczyński a upozorňuje, že srovnávat postsovětské MLRS s HIMARS je jako srovnávat sovětskou volhu s mercedesem.
První zpráva o zničení ruského systému S-400 se na ruských a ukrajinských sociálních sítích objevila v červenci 2022 současně s informací o skandálu v ruském koncernu Almaz-Antej, kdy podle dokumentů by systémy S-400 měly být schopny sestřelit rakety HIMARS, ale ozbrojené síly Ukrajiny právě těmito raketami zničily komplex S-400 v Charcyzku.
Psali jsme
V Rusku má vzniknout speciální elitní jednotka nazvaná ,,Bouře”, která má na Ukrajině plnit zvláštní úkoly. Důležitou roli mají hrát stíhací…
Nyní se na sociálních sítí objevily další fotografie zlikvidovaného protiletadlového systému S-400, konkrétně velitelského vozu 55K6A. Zničená technika byla zachycena v Chersonské oblasti a k likvidaci systému došlo okolo 20. května střelami GMLRS odpálenými ukrajinským HIMARSem.
Protiletadlový systém S-400 je systém protivzdušné obrany navržený a vyrobený dceřinou společností Almaz-Antej s názvem MKB Fakel a byl popisován ruskými médii jako „jeden z nejlepších systémů protivzdušné obrany na světě“. S-400 nahradil systém S-300 a byl uveden do provozu v roce 2007. Systém se skládá ze čtyř střel schopných zasáhnout cíle na různé vzdálenosti a je schopen pokrýt střelami s krátkým doletem oblast do 40 km, střelami s dlouhým doletem více než 300 km.
Systém je namontován na nákladních automobilech a věžích, systém může rychle nasadit jen několik lidí. S-400 byl prodán (nebo v některých případech poskytnut zdarma) do Běloruska, Číny, Turecka, Saúdské Arábie a Indie. Každý systém skládající se z 8 odpalovacích zařízení, 112 raket, velitelských a podpůrných vozidel stojí 400 milionů dolarů.
Psali jsme
Válka na Ukrajině, která již trvá přes rok, a nevypadá to v dohledné době na její konec, je živným polem pro dezinformace nejrůznějších…
Nástupcem má být systém S-500, který ruský výrobce optimisticky nazval jako „ránu americké prestiži“. Zatím to ale vypadá, že pokud bude fungovat stejně jako S-400, půjde spíše o další průměrný systém, který nemá s tím, jak ho ruská propaganda prezentuje nic společného.
Zdroj: Twitter, tvp.info, War Resisters International
Tagy