Nejprve HIMARS zastavil Putinovu armádu, nyní zlikvidoval ruskou chloubu S-400

Nejprve HIMARS zastavil Putinovu armádu, nyní zlikvidoval ruskou chloubu S-400
Autor fotografie: CC BY-SA 3.0|Popisek: Ilustrační fotografie S-400
31 / 05 / 2023, 13:00

Ukrajinci 10. července 2022 zničili čtyři ruské muniční sklady v Chersonské oblasti. Předtím otřásly výbuchy Novou Kachovkou a ruskou základnou v Pierewalsku. Americké salvové raketomety HIMARS vstoupily na scénu a zcela zásadně změnily poměry na Ukrajině.

HIMARS se používají snadněji a rychleji a také jsou přesnější než ruské MRLS jako Směrč nebo Uragan. Střela může být odpálena 2-3 minuty po zaparkování vozidla, které je připraveno k odjezdu o 20 sekund později.

,,Ukázalo se, že Ukrajinci jsou dokonale schopni zacházet s tímto typem zbraní, což přiznal i samotný Pentagon,“ píše analytik Kuczyński a upozorňuje, že srovnávat postsovětské MLRS s HIMARS je jako srovnávat sovětskou volhu s mercedesem.

První zpráva o zničení ruského systému S-400 se na ruských a ukrajinských sociálních sítích objevila v červenci 2022 současně s informací o skandálu v ruském koncernu Almaz-Antej, kdy podle dokumentů by systémy S-400 měly být schopny sestřelit rakety HIMARS, ale ozbrojené síly Ukrajiny právě těmito raketami zničily komplex S-400 v Charcyzku.

Nyní se na sociálních sítí objevily další fotografie zlikvidovaného protiletadlového systému S-400, konkrétně velitelského vozu 55K6A. Zničená technika byla zachycena v Chersonské oblasti a k likvidaci systému došlo okolo 20. května střelami GMLRS odpálenými ukrajinským HIMARSem.

Protiletadlový systém S-400 je systém protivzdušné obrany navržený a vyrobený dceřinou společností Almaz-Antej s názvem MKB Fakel a byl popisován ruskými médii jako „jeden z nejlepších systémů protivzdušné obrany na světě“. S-400 nahradil systém S-300 a byl uveden do provozu v roce 2007. Systém se skládá ze čtyř střel schopných zasáhnout cíle na různé vzdálenosti a je schopen pokrýt střelami s krátkým doletem oblast do 40 km, střelami s dlouhým doletem více než 300 km.

Systém je namontován na nákladních automobilech a věžích, systém může rychle nasadit jen několik lidí. S-400 byl prodán (nebo v některých případech poskytnut zdarma) do Běloruska, Číny, Turecka, Saúdské Arábie a Indie. Každý systém skládající se z 8 odpalovacích zařízení, 112 raket, velitelských a podpůrných vozidel stojí 400 milionů dolarů.

Nástupcem má být systém S-500, který ruský výrobce optimisticky nazval jako „ránu americké prestiži“. Zatím to ale vypadá, že pokud bude fungovat stejně jako S-400, půjde spíše o další průměrný systém, který nemá s tím, jak ho ruská propaganda prezentuje nic společného.

Zdroj: Twitter, tvp.info, War Resisters International

Tagy článku