Nejrychlejší loď světa pro speciální jednotky umí přes 120 km/h!

Nejrychlejší loď světa pro speciální jednotky umí přes 120 km/h!
Autor fotografie: Abu Dhabi MAR |Popisek: WP-18 umí až 65 uzlů
02 / 11 / 2017, 11:00

Námořní speciální síly stále častěji používají i vysokorychlostní povrchová plavidla pro své mise. Tyto lodě se označují jako SOC (Special Operations Craft).

Jako typický příklad je možné jmenovat třeba člun US Navy Mk. V používaný jednotkami Seal. Tyto lodě kombinují rychlost, všestrannost a umožňují jednotkám nepozorovaně proniknout na místo určení. 

Firma Abu Dhabi Mar ze Spojených arabských emirátů vyrábí nejrychlejší válečnou loď na světě. Jejich WP-18 totiž umí plout rychlostí přes 65 uzlů, tedy nějakých 120 km/h!

psali jsme: Čína představila model autonomního robotického trimaranu D3000

WP-18 může být vybavena stažitelným, dálkově ovládaným dělem ráže 30 mm, a zcela jedinečně pro tento typ plavidla také odpalovacími zařízeními pro střely SAM nebo SSM na přídi.

LEMUR30 Remote Weapon System

psali jsme: Japonsko nasadilo vrtulníkovou loď k doprovodu plavidla USA

Dvě zadýmovací stažitelná zařízení Rheinmetall ROSY umožňující lodi uniknout z nevýhodné situace, jsou také na dlouhé přídi. 

Specifikace lodi WP-18

Délka: 18,6 m (15,4 m na čáře ponoru)
Šířka: 3,5 m
Ponor: 0,8 m (poloviční zatížení)
Hmotnost: 13 tun  
Palivo: 3 200 litrů 
Dosah: 400nm při 47 uzlech 
Maximální rychlost: více než 65 uzlů  
Posádka: 3

Zdroj: Hisutton

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.