Nejrychlejší ponorka světa je - která vlastně?

Nejrychlejší ponorka světa je - která vlastně?
10 / 02 / 2018, 14:00

Sovětská K-162 byla a patrně dodnes je nejrychlejší ponorkou světa. První jaderná ponorka s trupem z titanu a jediná své třídy Project 661 Anchar. NATO označení PAPA class. Později byla přejmenována na K-222.

Zařazena byla v roce 1969 do Severní flotily, kde zůstala po celou dobu své životnosti. Zde se stala nejrychlejší ponorkou, když dosáhla pod vodou rychlosti 82,8 km/h! Neoficiální rekord byl ještě o kousíček vyšší – 30.března 1971 dosáhla rychlosti 83,06 km/h.

 

Každá legrace něco stojí a v případě této ponorky to byly velmi vysoké náklady na stavbu a také vysoký hluk při plavbě a poškozování trupu. O tom, jak byla drahá svědčí i její přezdívka v sovětském námořnictvu, říkalo se jí Zlatá rybka.

DN-SN-87-04292

Oficiálně nejrychlejší ponorka byla po poškození jaderného reaktoru v roce 1980 převedena do rezervy a v roce 2010 rozebrána v jediné ruské loděnici určené pro práci s titanem, Sevmash.

Americká strana má několik rychlých jaderných strojů jako je třída Los Angeles nebo Seawolf jejichž oficiálně uváděná rychlost je pouze 35 uzlů. Při americko-japonském námořním cvičení ale dosahovala třída Los Angeles rychlosti 52 uzlů tj. 96 km/h! Tolik místopřísežné prohlášení japonského operátora sonaru.

USS Pittsburgh transits the Arabian Sea.

Z hlediska námořnických legend existuje i informace o sovětské třídě ponorek Projekt 705, kde je udávaná maximální rychlost maximum 41 uzlů tj. 76 km/h, neoficiálně však byly tyto stroje během testů ještě rychlejší než třída Papa - až 50 uzlů!

 

Pokud porovnáme výkon reaktorů na ponorkách, měla K-222 k dispozici 177.4 MW oproti 26 MW americké, pokud se dá údajům na Wikipedii věřit.

Zdroj: US Navy

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace