Nejsem přesvědčen, že VOP projekt CV90 zvládne. Ředitel Špok působil nevěrohodně, říká poslanec Bělica

Nejsem přesvědčen, že VOP projekt CV90 zvládne. Ředitel Špok působil nevěrohodně, říká poslanec Bělica
Autor fotografie: fb profil poslance Bělici|Popisek: Josef Bělica
07 / 11 / 2023, 08:45

Do 31. října měla ve státním podniku VOP CZ probíhat kontrola Ministerstva obrany, o které byli informováni poslanci Výboru pro obranu na 32. schůzi, které se účastnil i ředitel státního podniku Marek Špok. On i zástupci ministerstva dostali několik konkrétních otázek od opozičního poslance Josefa Bělici (ANO), a my jsme se ho následně zeptali, jak byl spokojen s odpověďmi.

Během projednávání příslušného bodu programu 32. schůze výboru jste se mj. zeptal, kolik pracovního času týdně tráví ředitel VOP CZ Marek Špok v podniku, ale odpověď nezazněla. Odpověděl Vám pan ředitel posléze písemně? Směřoval Váš dotaz k faktu, že si stát v podniku vydržuje de facto dva ředitele a podnik řídí výkonný ředitel Kučera?

Můj dotaz byl velmi konkrétně formulován, ale odpověď jsem nedostal ani na jednání výboru samotném, ani posléze písemně! Je to sice mrzuté, ale zcela to kopíruje přístup vlády a ministerstva obrany k výboru pro obranu. Opoziční poslanec nemá na odpověď asi nárok. A to si myslím, že všechny mé dotazy byly konkrétní a k tématu.

Další z Vašich dotazů se dotýkal dílenských vozidel na podvozku Tatra 8x8, a zajímala Vás údajná sleva pro švédského dodavatele, kterou měl s ředitelem VOP vyjednávat první náměstek MO František Šulc, což Marek Špok popřel. Přesto hrozící ztrátu v této části zakázky nepopřel. Dopustil se podnik chyby při vyjednávání smlouvy s BAE Systems-Hägglunds? Máte povědomí o rozsahu hrozící ztráty v tomto ohledu?

Nemám, a proto jsem na to ptal. Myslím, že pan ředitel i ministerstvo propásli jedinečnou příležitost bez kudrlinek a vytáček vysvětlit otázky, které zajímají jak veřejnost, tak poslance. Je mi to velmi líto, nicméně víc v tomto směru asi nemohu udělat.

Jak na Vás celkově působilo vystupování ředitele Špoka? Poskytl Vám podklady pro svá tvrzení o záměru dosáhnout 41 % vojenské výroby již v příštím roce? Tento výrok během jednání výboru podepřel tvrzením, že jde o podepsané a potvrzené kontrakty.

Vystoupení pana ředitele na mě působilo velmi nevěrohodně, byl velmi nervózní a celkově jsem měl pocit, že jeho odpovědi nejsou upřímné a mé dotazy jsou mu velmi nepříjemné. Takhle jednají lidé, kteří nemají čisté svědomí. Co ve skutečnosti bylo jeho motivací k takovému vystupování ukáže až čas. Nicméně za jeho jmenování a jeho výkony je zodpovědná ministryně obrany za ODS paní Černochová.

Budete po skončení ministerské kontroly v podniku iniciovat zařazení bodu o situaci ve VOP opět na program výboru?

Já jsem požádal ministerstvo obrany o účast na jednání dozorčí rady státního podniku VOP, kde bych rád získal některé odpovědi, které mi nedal pan ředitel. Předpokládám, že mi ministerstvo účast nezprostředkuje, byť to ničemu neodporuje a zákon to nezakazuje. Myslím, že je na čase některé konkrétní věci posunout a vyřešit v nejlepším možném zájmu občanů naší krásné země. Na politikaření teď není čas. Jedná se o státní zájem, alespoň tak to vidím, já.

Pokud se potvrdí informace Práva, že podnik letos skončí ve ztrátě cca 30 milionů korun, mělo by z toho Ministerstvo obrany jako zakladatel podniku vyvodit personální důsledky?

Jedná se o personální odpovědnost ministryně obrany, a ta by měla vyvodit důsledky. Předně by měla dohlédnout, aby bylo poslancům odpovězeno na jejich dotazy. Místo toho pan ředitel spekuluje, jak je možné, že se ptám a že pokládám nepříjemné dotazy. Jsem z regionu a situace v podniku mě zajímá. Tak se třeba dočkáme nějaké konspirační teorie směrem ke mně, aby se odvedla pozornost od tématu. Ale to nechť si zhodnotí, každý sám.

Ředitel Špok uvedl, že důvodem jeho opatření, která vedla ke "vzpouře" zaměstnanců kvůli záměru snížit jejich mzdy o 10 %, byl "úkol", aby podnik na konci roku skončil v černých číslech. Byl tento úkol řediteli podniku zadán vedením Ministerstva obrany? Lze očekávat, že se do černých čísel podnik skutečně může dostat díky projektům, které ředitel Špok rovněž zmínil? Nabízí se totiž otázka, jestliže takové projekty existují, proč žádal znížení mzdy zaměstnanců.

No atmosféra v podniku není dobrá. Mé dotazy směřovaly i na obsazení některých manažerských pozic bez výběrových řízení. Také jsem nedostal zcela korektní odpověď. Nicméně pokud chce někdo šetřit na platech zaměstnanců, měl by asi předně zajistit efektivní řízení. Tak uvidíme, jak se situace vyvine.

Je podle Vašeho názoru VOP CZ řízen tak, aby pro armádu zásadní dodávky moderních BVP proběhly řádně a spolehlivě?

Nejsem o tom přesvědčen a myslím, že celá situace v nás moc optimismu nevyvolává. Počkejme si ještě na výsledky za rok 2023 a případně jak budou ty výsledky opřeny o skutečnou výkonnost podniku. Tak snad se nedočkáme nějakých účetních triků. Jedná se o strategické zakázky, kde se musí jednat se zahraničními partnery, asi to nebudí moc velkou důvěru, když se potom na povrch vynořují takovéto informace, přímo z podniku samotného.

Tagy článku