Nejsilnější armádu na Kavkaze má Ázerbájdžán, uvádí to letošní vydání žebříčku Global Firepower

Nejsilnější armádu na Kavkaze má Ázerbájdžán, uvádí to letošní vydání žebříčku Global Firepower
19 / 09 / 2018, 09:00

Ázerbájdžánská armáda se ve světovém měřítku umístila na 53. místě ze 136 zemí, regionální rival Arménie, se kterým je Ázerbájdžán ve válečném stavu kvůli arménské okupaci 20 procent ázerbájdžánského území, je na 84. místě. Arménskou relativní slabost vůči východnímu sousedovi kompenzuje přítomnost ruské vojenské základny s uskupením odpovídající posílené vševojskové brigádě. Přítomnost 5 tisíců ruských vojáků je více než dostatečnou pojistkou proti silovému řešení zamrzlého konfliktu.

Ázerbájdžánské pozemní síly zahrnují 520 bitevních tanků, 1590 obrněných vozidel, 359 dělostřeleckých systémů a 191 raketometů. Vzdušné síly jsou vyzbrojeny 47 bojovými letadly a 93 vrtulníky.

Na prvních místech žebříčku se globálně umístili USA, Rusko a Čína, za nimi s velkým odstupem následují Indie, Francie, Spojené království, Jižní Korea, Japonsko, Turecko a Německo.

Česká republika, byť má tabulkově výrazně nižší stavy techniky než Ázerbájdžán, se paradoxně umístila na výrazně lepším 30. místě. Důvodem je, že žebříček bere v úvahu i celkovou výkonnost ekonomiky a členství v NATO.

Zdroj: www.globalfirepower.com, www.azernews.az

Tagy článku