Nejsilnější armádu na Kavkaze má Ázerbájdžán, uvádí to letošní vydání žebříčku Global Firepower

Nejsilnější armádu na Kavkaze má Ázerbájdžán, uvádí to letošní vydání žebříčku Global Firepower
19 / 09 / 2018, 09:00

Ázerbájdžánská armáda se ve světovém měřítku umístila na 53. místě ze 136 zemí, regionální rival Arménie, se kterým je Ázerbájdžán ve válečném stavu kvůli arménské okupaci 20 procent ázerbájdžánského území, je na 84. místě. Arménskou relativní slabost vůči východnímu sousedovi kompenzuje přítomnost ruské vojenské základny s uskupením odpovídající posílené vševojskové brigádě. Přítomnost 5 tisíců ruských vojáků je více než dostatečnou pojistkou proti silovému řešení zamrzlého konfliktu.

Ázerbájdžánské pozemní síly zahrnují 520 bitevních tanků, 1590 obrněných vozidel, 359 dělostřeleckých systémů a 191 raketometů. Vzdušné síly jsou vyzbrojeny 47 bojovými letadly a 93 vrtulníky.

Na prvních místech žebříčku se globálně umístili USA, Rusko a Čína, za nimi s velkým odstupem následují Indie, Francie, Spojené království, Jižní Korea, Japonsko, Turecko a Německo.

Česká republika, byť má tabulkově výrazně nižší stavy techniky než Ázerbájdžán, se paradoxně umístila na výrazně lepším 30. místě. Důvodem je, že žebříček bere v úvahu i celkovou výkonnost ekonomiky a členství v NATO.

Zdroj: www.globalfirepower.com, www.azernews.az

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace