Nejsme otroky USA, aby nám říkaly, které zbraňové systémy má Turecko kupovat, hřímá prezident Erdogan

Nejsme otroky USA, aby nám říkaly, které zbraňové systémy má Turecko kupovat, hřímá prezident Erdogan
Popisek: Recep Erdogan
09 / 03 / 2019, 14:30

Turecký prezident Recep Erdogan se tvrdě ohradil proti tomu, aby mu USA údajně diktovaly, které zbraňové systémy kupovat v souvislosti s pořízením ruských protivzdušných kompletů S-400 Ankarou.

,,Ankara není americkým otrokem, kdy Washington rozhoduje o tom, které zbraňové systémy má Turecko kupovat," prohlásil turecký prezident Recep Erdogan na adresu USA. Erdogan považuje americký tlak na to, aby Ankara zastavila nákup ruských protivzdušných kompletů S-400 za vměšování a USA ujistil, že Turecko je suverénní zemí, která má plné právo si vybírat obchodní partnery a zbrojní dodavatele.

Podle Erdogana jsou dodávky systémů S-400 již hotovou věcí. Zároveň je možné, že Turecko bude mít zájem o o nový systém protivzdušné obrany nové generace S-500, který by mohl být podle předpokladu být hotov v průběhu roku 2020.

Americko-turecké vztahy procházejí vážnou krizí důvěry, což může mít vliv na další zbrojní dodávky Turecku ze strany USA. V pondělí prohlásil mluvčí Pentagonu Eric Pahon, že nákup systémů S-400 může být nemalý dopad na na americko-turecké vztahy právě v rovině obranné spolupráce.

 

Zdroj: rt.com

Tagy článku