Největší český výrobce vojenské munice sídlí v Poličce. STV GROUP navazuje na stoletou tradici a zajišťuje republice soběstačnost

Největší český výrobce vojenské munice sídlí v Poličce. STV GROUP navazuje na stoletou tradici a zajišťuje republice soběstačnost
Autor fotografie: 15. ženijní pluk|Popisek: Kontejnerová střela Križná z produkce STV Group pro minový vrhač MV-3
27 / 04 / 2022, 14:00

V kontextu války na Ukrajině, pomoci ukrajinským ozbrojeným silám a potřeby akcelerovat modernizační procesy a posílit schopnosti ozbrojených sil České republiky v dále zhoršené mezinárodní bezpečností situaci je aktuálním, a i do budoucna významným tématem kapacita českého obranného průmyslu. Jednou z jeho nejvýznamnějších součástí, která dlouhodobě rozvíjí aktivity v řadě oblastí je společnost STV GROUP. Ve svém areálu v Poličce navazuje na tradice První vojenské muniční továrny založené již v roce 1920. Dnes zde vyrábí pestrou paletu vojenské munice, plastických i průmyslových trhavin.

Potřeba soběstačnosti v oblasti výroby munice pro potřeby ozbrojených sil byla hlavní motivací vzniku První vojenské muniční továrny, umístěné co nejbezpečněji v dostatečné vzdálenosti od hranic a produkující v průběhu první republiky zprvu ruční granáty a posléze dělostřeleckou, ženijní nebo leteckou munici. Společnost se zabývala také delaborací a likvidací vyřazené munice. V roce 1938 továrna zaměstnávala přes 800 zaměstnanců. S německou okupací Sudet se nicméně Polička dostala do těsného sousedství s německým záborem, a byla dokonce v říjnu a listopadu obsazena německou armádou. Muniční výrobou se v Poličce zabývali až do 90. let - a znovu na tradici navázali v roce 2015 po konsolidaci STV GROUP a.s. a Poličských strojíren a.s., jež měly ve svém portfoliu mj. velkorážovou dělostřeleckou munici, čímž vznikl v současnosti největší český výrobce munice.

Škála druhů a typů munice, které STV GROUP v Poličce dnes vyrábí, zahrnuje především náboje, granáty, miny, minometné náboje, tankové náboje, velkorážové dělostřelecké náboje, rakety a kontejnerové střely pro potřeby Armády České republiky, ale i jiných uživatelů z řad armád NATO i třetích zemí. V prostorném areálu pak ruku v ruce s tím probíhá také výroba plastických trhavin a trhavin průmyslových, která mj. využívá procesu ekologické likvidace delaborované vojenské munice z vyřazených zásob ozbrojených sil. A v souvislosti s tím STV GROUP provádí také civilní vrtné a trhací práce, kde mnohdy najde uplatnění právě recyklovaná trhavina z vojenské munice.

Ve výzbroji Armády České republiky jsou celosvětově velmi rozšířené ruční protitankové granátomety RPG-7 a RPG-7V a pro její potřeby vyrábí STV GROUP v Poličce tři typy reaktivních granátů. Jde o 40mm protitankový granát PG-7VM účinný proti obrněným vozidlům, mechanizovaným jednotkám, živé síle, městským a polním krytům. Při celkové hmotnosti 1,64 kg zasahuje při přímé palbě na 300 m, účinný dostřel činí 330 m a maximální mířený dostřel je 500 m; proráží pancíř o síle 300 mm.V souvislosti s působením ruských ozbrojených sil na Ukrajině se rozšířilo povědomí o termobarické munici, které útočníci nasazují i proti civilním cílům. Termobarickou municí disponují přirozeně i západní armády a pro RPG-7 jde o granát označovaný jako TB-7V (celková hmotnost 1,85 kg), jehož hlavice je naplněna termobarickou trhavinou TBS. Jde o explozivní zbraň, která výbuchem vytvořeného aerosolového oblaku paliva smíseného se vzduchem tvoří silnou tlakovou vlnu, a je určen k ničení živé síly nepřítele, neobrněných nebo lehce obrněných vozidel do vzdálenosti 500 m. Účinnějším a podstatně těžším (4,6 kg) je termobarický granát BTB-106/40.Proti živé síle nepřítele v otevřeném terénu, zákopech, lehkých krytech nebo proti lehce obrněným vozidlům je určen tříštivý granát GHE-7V o hmotnosti 1,38 kg s účinným dostřelem 1 km. Důležitým výrobním artiklem je také cvičný granát PG-7VM NH s inertní hlavicí shodných parametrů s ostrým PG-7VM.

Kromě RPG-7 dodává STV GROUP ozbrojeným silám také tříštivotrhavé miny pro minomety vz. 52 ráže 82 mm, které jsou postupně ve výzbroji AČR postupně nahrazovány španělskými zbraněmi Expal81-MX2-KM ráže 81 mm, a pro tažené minomety vz. 82 PRAM-L a samohybné minomety vz. 85 PRÁM-S ráže 120 mm. Moderní samohybné minomety této ráže bude armáda pořizovat v následujícím období.

V segmentu velkorážové munice najdeme v poličské produkci jednak granáty ráže 122 mm pro kanóny D-30 nebo samohybné houfnice 2S1 Gvozdika, kterými již naše ozbrojené síly nedisponují. Granáty ráže 152 mm mj. pro samohybné kanónové houfnice DANA, které v budoucnu nahradí podle loňské smlouvy samohybné systémy CAESAR ráže 155 mm. Sledovali jsme podrobně vývoj té části zakázky, která se dotýkala zajištění dodávek munice pro potřeby Armády České republiky z domácích českých zdrojů. Ve spolupráci s akciovou společností Explosia (která vyrábí hnací náplně) bude STV GROUP armádě dodávat moderní munici ráže NATO včetně dálkové pro zóny 3-6 (tedy až ke 40 km).

Tankistům 73. praporu z Přáslavic dodává STV GROUP čtyři typy 125mm nábojů určených pro tanky T-72M4 CZ, resp. T-72M1 a jejich kanón 2A46M. Jde o tříštivotrhavé (HE) proti živé síle (s dostřelem 19,4 km), cvičné (HE-PRACTICE-T), protitankové kumulativní se stopovkou (HEAT-T s účinným dostřelem 4 km) a podkaliberní s průbojnou střelou, stopovkou a přídavnou prachovou náplní (APFSDS-T) proti obrněným vozidlům do vzdálenosti 4 km.

Armáda počítá také s obnovou salvových raketometů, které byly z výzbroje vyřazeny v roce 2010. Nicméně stále disponuje zbraní na podobném principu, jen s odlišným účelem. Ve výzbroji 15. ženijního pluku najdeme minový vrhač MV-3 určený k vytváření protitankových minových polí na dálku. S jeho nasazením se počítá v roce 2023 v rámci úkolových uskupení AČR eFP v Lotyšsku. Vrhač se skládá ze tří raketnic ráže 122 mm a vystřeluje kontejnerové střely, z nichž každá obsahuje čtyři protitankové miny. Tyto střely označované jako Križná dodává útvaru rovněž STV GROUP. Po odpálení rakety jsou miny rozsypávány pomocí padáku ve vzdálenosti 500-3000 m. V souladu s mezinárodními předpisy jsou vybaveny autodestrukčním systémem, který je likviduje po 3-48 hodinách.

Pro ženisty vyrábí STV GROUP v Poličce také ženijní munici jako směrové demoliční a kumulativní destrukční nálože různých typů, táhlou nálož Bangalore Torpedo (kterou mnozí znají například díky filmu Nejdelší den pro její použití proti protipěchotním zátarasům při vylodění v Normandii), protitankové a protidopravní miny a plastické trhaviny.

V neposlední řadě jedna z poličských linek divize STV GROUP odpovědné za výrobu munice vyrábí prvky systému aktivní ochrany ERA pro tanky T-55 nebo T-72, kterými jsou následně podle zadání zákazníka osazena obrněná vozidla, jejichž kompletní opravy společnost ve svém rozlehlém areálu zajišťuje a jimž se budeme věnovat v další části.

Zdroj: STV GROUP, 15. ženijní pluk

Tagy článku

-->