Největší chyba v tendru na BVP: Zvýhodňování VOP v pozici integrátora. Problém bude řešit už i Evropská komise

Největší chyba v tendru na BVP: Zvýhodňování VOP v pozici integrátora. Problém bude řešit už i Evropská komise
Autor: BAE Systems|Popisek: BVP CV90
10 / 03 / 2022, 14:15

Jedním z dílčích témat, a potenciálně velmi důležitých, při projednávání stavu zakázky na pořízení pásových bojových vozidel pěchoty během středeční schůze sněmovního Výboru pro obranu byla role VOP CZ. Opět zazněla kritika zpochybňující kapacitu tohoto státního podniku tak rozsáhlé úkoly plnit, ale zároveň také informace, že proti jeho možnému neoprávněnému zvýhodnění byla podána stížnost u Evropské komise. To může dále zkomplikovat situaci tendru.

Ministerstvo obrany vybralo pro zpracování právního posouzení stavu zakázky renomovanou advokátní kancelář Havel & Partners. Výsledky očekává do konce března. Přinést mají nejen zhodnocení dosavadního postupu sledovaného procesu, který je podle slov ministryně obrany Jany Černochové (ODS) v "žalostném stavu", a z něho plynoucích rizik, mj. z hlediska žalob ze strany uchazečů, jejichž náklady spojené s účastí v tendru za více než tři roky nepochybně povážlivě rostou. Výsledkem má být také nastínění východisek, z nichž následně ministryně obrany se svým týmem vybere to relativně nejschůdnější s cílem nákup potřebné techniky dokončit.

Problémem přitom může být, že tento výstup posouzení stavu zakázky se nebude časově krýt s rozhodnutím Evropské komise o podané stížnosti. Pokud by přitom měla veřejná soutěž pokračovat kroky, které během své prezentace členům výboru představit vedoucí projektového týmu plukovník Gazda, tedy po vyjasnění problematických míst v listopadu vyřazených finálních nabídek druhá výzva k podání opravených nabídek a dokončení tendru, může mít případné zpochybnění role VOP CZ jako integrátora účasti společností domácího obranného průmyslu ze strany Evropské komise pro celou složitou konstrukci zakázky fatální důsledky.

Otázku týkající se podané stížnosti na nedovolenou veřejnou podporu státnímu podniku VOP CZ otevřel během schůzce výboru jeho místopředseda Pavel Růžička (ANO), který připomněl, že byl kritikem zapojení tohoto ztrátového státního podniku do zakázky již minulosti. "Informovali jsme se, jaká východiska mohou nastat vzhledem k tomu, že byla podaná stížnost Evropské komisi. A, bohužel, díky tomu, že VOP CZ není v černých číslech, ale je v červených číslech, může nastat problém," uvedla ministryně obrany. "Může se stát, že integrátor bude v uvozovkách zpochybněn, což je další komplikace, která může nastat," a zopakovala, že přes vůli s projektem pohnout, potřebuje vědět, které kroky si může dovolit, aniž by Českou republiku vystavila riziku škody.

Předseda výboru a exministr obrany následně řekl, že v době, kdy se o formě zakázky rozhodovalo a vznikl požadavek na uzavření tzv. trianglu smluv (tedy mezi Ministerstvem obrany a VOP CZ, mezi MO a dodavatelem a mezi VOP CZ a dodavatelem), bylo mu toto řešení prezentováno jako jediné možné, že neexistuje jiná varianta. Zatímco nyní se dozvídáme, že toto řešení Evropská komise zpochybňuje. Náměstek pro řízení Sekce vyzbrojování a akvizic Lubor Koudelka následně zopakoval důvody, pro něž se MO rozhodlo tímto způsobem postupovat: zajištění bezpečnosti dodávek a přenos know-how (licence) na státem vlastněný podnik, zřizovaný Ministerstvem obrany. Dodal, že nemá pochybnost, že VOP CZ předpokládané úkoly zvládne realizovat, a že se Ministerstvo obrany se zněním stížnosti proti nedovolené veřejné podpoře státního podniku neztotožňuje s tím, že dosud nepadlo v této věci žádné rozhodnutí, a je ve fázi prověřování.

V této souvislosti lze připomenout slova poslance Bělici (ANO), který chvíli předtím mj. řekl: "Nikdo neudělal chybu. Vše je v pořádku. Vše je podle zákona. Jen ta BVP nejsou."

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace