A mohlo by se to snadno stát. Tchaj-wan má v tomto podporu některých členů Kongresu, který je tradičně více protchaj-wanský než moc výkonná. V dopise zaslaném prezidentu Trumpovi 26. března naléhali senátoři John Cornym a James Inhofe, aby byly Tchaj-wanu proudové stíhačky F-35B prodány. A pokud by to nemohlo proběhnout, pak Cornyn a Inhofe navrhují, aby Washington prodal Tchaj-peji nové F-16V.
Tchaj-wanský ministr obrany odhalil, že jeho země vstoupila se Spojenými státy v jednání o pořízení F-35 Lightning II.
Během rozhovoru pro místní Liberty Times byl ministr národní obrany Jen Teh-fa dotázán, zda Tchaj-wan oficiálně požádal Spojené státy o prodej proudových F-35 a tanků M1 Abrams. Při diskusi o první zbrani Jen prohlásil: „Mohu potvrdit, že jednání probíhají.“ Jeho odpovědi byly zveřejněny anglicky v Taipei Times, sesterském listu Liberty Times.
Ministr Jen později svou odpověď upřesnil: „Abych odpověděl na otázku, zda jsme formálně poptali F-35 od Spojených států, tak ačkoli jsme s představiteli USA vedli na toto téma dialogy, nedosáhli jsme definitivního závěru.“ Podle toho to vypadá, že Tchaj-wan zatím oficiálně o F-35 nepožádal, ale zamýšlí tak udělat, budou-li Spojené státy k prodeji proudových stíhaček ostrovnímu národu svolné.
Tchaj-wan se podle všeho zajímá o nákup verze F-35B. To je varianta pro Námořní pěchotu s krátkým vzletem a schopností svislého přistání (STOVL). Ministr důležitost tohoto detailu zdůraznil během interview, když Liberty Times řekl: „operační požadavky letectva určují, že další generace stíhaček musí mít schopnosti stealth, mít krátký vzlet a být schopná vést boj za hranicí viditelnosti.“ F-35B právě takovým požadavkům odpovídá.
Psali jsme: Tchaj-wan možná nedostane americké F-35 a další technologie, protože ,,toleruje" na ostrově čínskou špionáž
Mít ve výzbroji proudovou stíhačku s pevným křídlem a charakteristikou STOVL má smysl, pokud si uvědomíme, že Čína disponuje asi 1500 balistickými raketami neustále zamířenými na Tchaj-wan. Přitom podle studie provedené RAND Corporation byl Peking potřeboval jen 155 balistických raket, aby zničil všechny tchaj-wanské vzletové a přistávací dráhy, z nichž mohou operovat běžné proudové stíhačky. Oproti tomu stíhačky s krátkým vzletem a svislým přistáním jako F-35B by mohly být v případě války s Čínou rychle rozptýleny. To by zabránilo jejich zničení na zemi. F-35B mohou rovněž operovat z kratších komerčních drah či dalších míst na Tchaj-wanu, pokud by jeho vojenské dráhy byly prvními válečnými salvami zničeny.
Zájem Tchaj-wanu o F-35B začal nejpozději před patnácti lety. Kolem roku 2002 zaslal Tchaj-wan Pentagonu „žádost o dohodu o společném záměru a o data ceny a dostupnosti F-35B podepsanou Wang Chi-linem, tehdy ředitelem Oddělené obranných dodávek Tchaj-pejského hospodářského a kulturního zastupitelského úřadu (což je de facto tchaj-wanské velvyslanectví ve Washingtonu).“ Tento zájem nástup prezidenta Donalda Trumpa do úřadu jen posílil. Snad proto, že Tchaj-pej věří, že současná administrativa je svolnější k prodeji letadel Tchaj-wanu než její dva předchůdci. Na jaře roku 2017 se objevily zprávy, že Tchaj-wan zamýšlí oficiálně svůj zájem zakoupit proudové letouny oznámit americkým představitelům. Odpovědi ministra Jena naznačují, že Tchaj-pej tomuto odolal, a s Amerikou vede o F-35B jednání v tichosti. Přesto v březnu tohoto roku Jen tchaj-wanský zájem o F-35B znovu potvrdil a řekl, že o problému bylo „s USA znovu jednáno.“
V současné době má tchaj-wanské letectvo ve výzbroji především F-CK-1, F-16 a Mirage 2000. AIDC F-CK-1 Ching-kuo je stíhačka domácí výroby, zařazená do služby v roce 1989. Tchaj-wan jich vyrobil 130 a v posledních letech jich část modernizoval. V 90. letech Spojené státy souhlasily s prodejem 150 stíhaček F-16A/B Block 20. Během Obamovy administrativy požádal Tchaj-wan Washington o 66 nových F-16C/D, ale Amerika to odmítla. Místo toho Spojené státy pomáhají modernizovat existující flotilu F-16 v odhadované síle 140 letounů na standard F-16V. Tchaj-pej také zakoupila koncem 90. let od Francie 60 Mirage 2000. Z těch zbývá ve službě 55, a Tchaj-pej přistoupila k jejich modernizaci a prodloužení životnosti. Rovněž se objevily zprávy o produkci nového domácího proudového stíhacího letounu.
Psali jsme: Izraelské F-35 pronikly nepozorovaně nad Írán, ruské systémy zůstaly slepé
Mezitím rychle modernizuje čínské letectvo. Čína odhalila J-20, pokládaný za její první proudový stíhací letoun páté generace. V únoru tohoto roku Peking oznámil, že první série J-20 dosáhla úvodní operační schopnosti. Ačkoli je otázkou, jak neviditelný J-20 se současnými motory je, stále představuje navýšení síly čínského letectva. K tomu převzal Peking dodávku nejpokročilejších ruských proudových stíhaček: Su-35. Tyto letouny již použil při zastrašovacím přeletu přes ostrov 11. května.
Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více
Zdroj: The National Interest