„Nejvražednější“ americký pilot F-16: Budu jako první pilotovat F-16 pro Ukrajinu

„Nejvražednější“ americký pilot F-16: Budu jako první pilotovat F-16 pro Ukrajinu
Autor fotografie: Airman Magazine CC BY-NC 2.0|Popisek: Ilustrační fotografie F-16
28 / 03 / 2023, 11:00

Podplukovník ve výslužbě Dan Hampton, známý jako „nejvražednější pilot F-16 amerického letectva“, řekl v rozhovoru pro Voice of America, že je připraven sám pilotovat západní letadla pro ukrajinskou armádu, pokud to bude nutné.

Vysoce vyznamenaný pilot, známý jako „Two Dogs“, strávil 20 let u letectva, bojoval ve válkách v Perském zálivu, Kosovu a Iráku a je nejprodávanějším autorem New York Times za své paměti z doby svého válečného zapojení.

Hampton v rozhovoru ze základny v Arizoně diskutoval o svých myšlenkách v dlouhém rozhovoru o výcviku pilotů F-16 pro boj na Ukrajině, o výhodách použití těchto strojů a o tom, zda by ukrajinská vláda měla najímat soukromé piloty, když válka pokračuje svým druhým rokem.

,,Nikdo nikdy nevyhrál válku ze vzduchu," řekl Hampton mezinárodnímu zpravodajství VOA, které pomáhá americká vláda financovat. Dodal: ,,Válku nemůžete vyhrát ze vzduchu, ale můžete prohrát válku, pokud neovládáte vzdušný prostor.“

Podle Hamptona by si ukrajinská vláda mohla najmout soukromé kontraktory, kteří již vědí, jak létat s F-16, což podle něj Ukrajině „získá čas“ a „pomůže vyhrát válku“.

,,Dokonce půjdu sám. Můžete se na mě spolehnout," řekl Hampton reportérovi VOA.

58letý Hampton absolvoval 151 bojových letů během své kariéry od roku 1986 do roku 2006. Podle VOA je nejvíce vyznamenaným letcem od vietnamské války, získal Purpurové srdce, čtyři Distinguished Flying Cross za mimořádné hrdinství a osm Air Medals amerického letectva za statečnost během bojových operací.

Podplukovník ve výslužbě vysvětlil, že si myslí, že by bylo rychlejší poslat piloty, kteří umí s F-16 létat než posílat ukrajinské piloty do USA a dávat je do výcvikového programu.

Dva ukrajinští piloti byli podle NBC News nedávno posláni do Arizony, aby americké úřady určily, jak dlouho bude trvat jejich výcvik k létání s západními proudovými letouny a na zlepšení jejich dovedností.

Hampton označil ruskou invazi na Ukrajinu za „černobílou situaci dobra proti zlu“ a řekl, že vlády, které mohou tyto služby poskytovat, by to měly udělat.

,,Dokonce půjdu sám," zopakoval. ,,Budu číslo jedna. Můžete se na mě spolehnout."

Zdroj: businessinsider.com

Tagy článku