Nekompatibilní izraelské radary se systémy NATO a výzbrojí armády ČR? Opak je pravdou

Nekompatibilní izraelské radary se systémy NATO a výzbrojí armády ČR? Opak je pravdou
20 / 06 / 2018, 14:00

V médiích se často objevují zavádějící informace o tom, že izraelské radary MADR nejsou kompatibilní se systémy NATO, tedy i s výzbrojí české armády.

V době, kdy z ministerstva obrany odcházel Martin Stropnický, byla mezivládní smlouva mezi ČR a Izraelem (společností ELTA Systems) na nákup mobilních radarů MADR v hodnotě 3,5 miliardy korun těsně před podpisem. Ty měly nahradit zastaralé sovětské radary.

psali jsme: Radiolokátory MADR pro AČR – multifunkční radarové systémy pro nejnáročnější

Nástupkyně Stropnického v úřadu Karla Šlechtová však odmítla s izraelskou stranou smlouvu podepsat s odůvodněním, že radary jsou nekompatibilní se systémy NATO. Médiím unikla v této souvislosti poměrně zásadní informace o tom, že velvyslanec Izraele v Evropské unii a Severoatlantické alianci Aharon Leshno-Yaar podepsal již před čtyřmi měsíci logistickou dohodu s alianční agenturou NSPA.

Tato dohoda je tak průlomem pro izraelské firmy v oborech kybernetiky, optiky, obrany a softwaru. Zmíněná dohoda umožňuje izraelským firmám soutěžit a zapojovat se v tendrech NATO a být v databázích autorizovaných vývozců NATO.

psali jsme: Odpočítávají se poslední dny Šlechtové? Ministryně obrany to má nahnuté

V praxi by tak neměl být problém s nekompatibilitou izraelských radarů se systémy NATO, potažmo i českými. V pondělí náčelník generálního Štábu Aleš Opata navíc prohlásil, že armáda je přesvědčena o tom, že budou nalezeny cesty, jak zapojit izraelské radary do výzbroje armády ČR.

 

Zdroj: defenseworld.net

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

Tagy článku