foto: Cpl Ian Houlding; OGL v1.0/Obrněné vozidlo Jackal od spol. Supacat
V sobotu se deník Právo a server Novinky.cz opřely do připravované akvizice lehkých útočných vozidel pro Výsadkový pluk. V textu nelogicky vyčítají současné opozici kroky, které provádí stále vládnoucí kabinet Andreje Babiše. Poradce opoziční poslankyně Jany Černochové má být ve střetu zájmů v zakázce, kterou připravuje podle zadání AČR Ministerstvo obrany. Divoká konstrukce má patrně jediný účel - poškodit možnou budoucí ministryni obrany ještě před jejím jmenováním a oslabit její pozicí ještě předtím, než v této zakázce vlastně bude moci učinit jakékoli kroky.
Ač jednání o nové vládě jistě nebyla jednoduchá, má nastupující vládní koalice před dnešní první schůzí nové Sněmovny v hlavních rysech jasno. Měsíc od voleb existuje koaliční smlouva pěti politických uskupení. Přesto jsme již týdny svědky zvláštní hry, podle jejíchž pravidel dosud neustavená vláda nese odpovědnost za důsledky dříve přijatých rozhodnutí, a namísto běžných "sta dní hájení" dostala do vínku od některých médií spíše předčasnou kritiku. Zatímco současná vláda se tváří již více jako opozice, jakoby den vyhlášení výsledků voleb byl také dnem předání moci. Do tohoto přístupu zapadá svým způsobem také pozoruhodný článek, který publikoval o víkendu deník Právo a server Novinky.cz. Podle něj hrozí, že v připravovaném tendru na lehká útočná vozidla pro výsadkáře možná dojde k ovlivňování údajným střetem zájmů poradce zřejmé budoucí ministryně obrany Jany Černochové (ODS).
Psali jsme
Po pondělním neprojednání vrácení deseti miliard korun do obranného rozpočtu jsme se zeptali několika poslanců Výboru pro obranu, jak hodnotí prezentované...
Mediálním prostorem, zejména na sociálních sítích, létají vzkazy o tom, že se vrací "stará ODS" a že "jsme to již viděli" a je křísen duch Marka Dalíka a kauzy Pandury. Má jít o to, že poradce Jany Černochové František Šulc vlastní napůl společnost s Jiřím Sauerem, který vlastní také společnost LPP, která chce Armádě České republiky dodávat britská vozidla od společnosti Supacat. Jinými slovy: poradce opoziční poslankyně vlastní část společnost s někým, kdo má jinou firmu, a ta projevila zájem o zakázku, jejíž kořeny vedou hluboko do funkčního období současné vlády.
Ze své pozice poslankyně a předsedkyně Výboru pro obranu nemohla Jana Černochová v této věci dosud učinit vůbec žádné aktivní kroky, a činí-li obrana jakési náhlé kroky v této věci, děje se tak bez jejího vlivu. František Šulc není poradcem ministra obrany. Oficiálně ještě obsazení postu ministra obrany oznámeno nebylo, tím méně nominace Františka Šulce na jakoukoli pozici na MO. Natož pak na takovou, z níž by měl vliv na diskutovanou zakázku.
Rozhodně přitom nelze říci, že by zakázka na lehká útočná vozidla, jež zatím nebyla vypsána, nezasluhuje pozornost. Ředitelem strategických projektů LPP je totiž generálporučík (v.v.) Miroslav Žižka, bývalý blízký spolupracovník generála Opaty během jeho působení v Bruselu. Tomu se ale Právo nevěnuje. Nabízí se zde otázka, proč novinář tuto informaci zcela vynechává.
Psali jsme
Ruku v ruce s nejistotou ohledně vývoje obranného rozpočtu, resp. spíše s poznáním, že neroste, jak Koncepce výstavby AČR 2030 předpokládala,...
Podle Ministerstva obrany byli poslanci Výboru pro obranu o zakázce informováni 9. září 2020, 22. března 2021 a 8. září 2021. Tedy v posledním roce funkčního období ministra obrany Metnara (za ANO) a také ke konci funkčního období náčelníka generálního štábu generála Opaty, architekta Výsadkového pluku, pro nějž by se LÚV primárně nakupovaly. Opravdu si někdo myslí, že Lubomír Metnar připravil zakázku pro opoziční poslankyni kvůli jejímu poradci s hypotetickým vlivem na klíčová rozhodnutí?
Supacat svůj zájem o budoucí zakázku pro Výsadkový pluk již opakovaně potvrdil. Nejde o žádné tajemství, stejně jako není tajemstvím, že jej v České republice zastupuje společnost LPP. V prosinci 2020 byl ukončen průzkum trhu, podle jehož výsledků lze zvažovat 14 možných řešení od 12 různých dodavatelů. Vozidla od společnosti Supacat jsou mezi nimi. Letos v létě jsme psali o tom, že dochází ke změně priorit, díky nimž by se měla zakázka na lehká útočná vozidla předřadit pořízení samohybných minometů, resp. minomety odsunout až do dalšího období. S oběma akvizicemi přitom počítá KVAČR 2030 z roku 2019 jako se skončenými k roku 2025. Na odpověď Generálního štábu AČR, proč jsou lehká útočná vozidla důležitější než minomety, čekáme.
Mezitím ale v Právu vychází článek, který hledá souvislosti mezi tímto projektem a obchodními aktivitami poradce opoziční poslankyně. Autor článku se přitom obranným tématům nijak pravidelně nevěnuje. V září napsal dvakrát o akvizici systému SPYDER, kde upozornil na vyšší zálohy a především sečetl pořizovací a předběžně vyčíslené provozní náklady. V únoru se věnoval pokutě od ÚOHS v kauze akvizice víceúčelových vrtulníků a návratu náměstka Říhy. Proč jej najednou zaujala zakázka lehkých útočných vozidel, řádově méně významná, a z ní si vybírá na vodě stojící rizika neexistujícího střetu zájmů?
Psali jsme
Česko už zase slevuje ze slíbených výdajů na armádu, závazek dávat na ni už v roce 2024 dvě procenta HDP nesplníme. Tak se odvděčíme...
Objevily se komentáře, že jde o konkurenční boj. Že článek v Právu sleduje zájmy jiných potenciálních dodavatelů a má uškodit společnosti Supacat. Spíše však jde o politiku a averzi vůči ODS. Obrana by se přitom neměla stát politickým tématem. Jana Černochová rozhodně pro výkon funkce ministryně obrany kvalifikaci má, tématu se dlouhodobě věnuje. Byla to nepochybně ona, kdo prosadil do koaličního programu potřebu dosáhnout cíle 2% výdajů na obranu. To určitě nebylo jednoduché. Zejména ve zhoršující se ekonomické situaci.
O budoucnosti zakázky nejen na lehká útočná vozidla, v případě svého jmenování rozhodovat Jana Černochová určitě bude, ale hodnotit její kroky a jakékoli osobní nebo jiné vazby bude možné až ve chvíli, kdy na MO usedne a konkrétní kroky učiní. Do té doby je opoziční poslankyní, které nelze vyčítat zapojení do jakékoli kauzy na obraně. Poslední předsedkyně Výboru pro obranu nebude mít snadnou pozici, ale je-li v ODS někdo kompetentní s dostatečnou autoritou, aby mohlo být dosaženo obranných výdajů ve výši 2 % HDP, je to Jana Černochová.
Házet na ni předběžně odpovědnost za akvizici lehkých útočných vozidel je nesmyslné. Je to podobné, jako vyčítat Zbyňkovi Stanjurovi schodek státního rozpočtu, který naplánovala Alena Schillerová. Leckomu, jak v rámci nové koalice, tak nové opozice, může být tlak na růst obranného rozpočtu trnem v oku, leckdo by na obranu vynaložené prostředky rád investoval v jiných kapitolách. Útok na Janu Černochovou kvůli vozidlům pro výsadkáře je možná spíše útokem na 2 % HDP pro obranu.
Tagy