foto: flickr.com (public domain)
Od roku 2017 se německá vláda aktivně poohlíží po náhradě za stárnoucí letouny Panavia Tornado. Otázkou zůstává, jaký stroje je nahradí. Ve hře je F/A-18 Super Hornet a Eurofighter Typhoon. Právě Typhoony již Německo aktivně provozuje.
Jasné je jedno - bojové letouny Panavia Tornado již povážlivě zastarávají, o čemž svědčí i fakt, že britská RAF tyto letouny již dříve vyřadila ze služby, a Německo tak od roku 2017 intenzivně hledá jeho nástupce. Odhaduje se, že životnost tornád skončí mezi lety 2025-2030. Otázkou samozřejmě zůstává, který letoun Tornada, jejichž provoz a údržba se začínají značně prodražovat, nahradí.
Výběr nového letounu je pak ovlivněn zejména skutečností, že právě Panavia Tornado má jako jediné schopnost v německém letectvu ovládat a shazovat americké jaderné pumy B61.
Psali jsme
K poslednímu letu Tornada s britskými výsostnými znaky došlo 14. března. Jejich místo definitivně přebírají modernější stíhací letouny Typhoon.
Server Defense News uvedl, že pomyslné ručičky se začínají přiklánět k letounu F/A-18 Super Hornet. I když v lednu 2019 byla zamítnuta možnost v podobě F-35, americkému řešení to nezavírá do budoucna dveře. Nová ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauerová totiž poněkud zastřeně koncem září deklarovala, že bude těsněji v otázce nahrazení Tornád spolupracovat s jejím americkým protějškem Markem Esperem, což by jinými slovy předznamenávalo, že Německo by se mohlo přiklonit k pořízení Super Hornetů. Nebo snad F-35?
Naopak pro již dříve vyloučenou variantu v podobě nákupu strojů F-35 se dlouhodobě staví bývalý velitel německého letectva generálporučík Karl Müllner, jehož političtí oponenti na domácí scéně dávají přednost variantě v podobě letounu Eurofighter Typhoon. Pro tuto možnost se vyslovila i před časem bývalá ministryně obrany a nyní předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen. Mimochodem byl to právě Müllner, který před rokem a půl opustil svou pozici právě kvůli tomu, že se neprosadila jeho varianta náhrady letounů Panavia Tornado stroji F-35. Ty byly ostatně dlouhou dobu považovány za favorita.
Psali jsme
Bulharsko může vycouvat z jednání s USA o možném nákupu letounů F-16 Block 70/72, prohlásil ministr obrany Krassimir Karakachanov. Hlavní...
Pokud si Německo vybere ,,kontinuitní" cestu s osvědčenými stroji Eurofighter Typhoon, musel by být certifikován na použití jaderných pum B61. A tato certifikace může trvat o 3-5 let déle než u Super Hornetu, který má schopnost přepravovat jaderné pumy. Zde by se teoreticky ještě mohla otevírat šance pro ,,zavržené" letouny F-35. Podle předpokladů mají od roku 2024 mít stroje F-35 schopnost přepravovat a používat jaderné pumy, a to navíc ve vylepšené verzi B61-12.
To, jakému letounu dá Německo nakonec přednost, tedy zatím zůstává neznámou. Na začátku příštího roku bychom měli již znát vítěze v tomto ,,americko-evropském klání".
Zdroj: aerotime.aero, defensenews.com
Tagy