Německá superzbraň bude produkována nejprve v Maďarsku. Budapešť připraví pro Panther KF51 výrobní linku

Německá superzbraň bude produkována nejprve v Maďarsku. Budapešť připraví pro Panther KF51 výrobní linku
Autor fotografie: foto: redakce|Popisek: Panther KF51
03 / 10 / 2023, 16:30

Německá zbrojovka Rheinmetall se rozhodla, že jejich nejnovější tank Panther KF51 bude nejprve vyráběn v Maďarsku. Tam má také vzniknout produkční linka a maďarská vláda má nést náklady do té doby, než bude vozidlo připraveno pro zařazení do sériové výroby.

Jeden z hlavních taháků mezinárodního obranného veletrhu Eurosatory 2022, hlavní bojový tank Panther KF51, se bude nejprve vyrábět v Maďarsku. Podle listu Handelsblatt došlo k dohodě maďarské vlády a německé společnosti Rheinmetall, že nový tank, který má být nástupcem Leopardu 2, bude plně vyvinut a vyráběn v Maďarsku. Šéf německého zbrojního gigantu Armin Papperger prohlásil, že je potřeba asi ještě 15 měsíců k tomu, aby byla zahájena sériová výroba vozidla, maďarská vláda má pokrýt dle dohody náklady.

Již dříve se objevila informace, že Rheinmetall chce postavit závod na výrobu Pantherů také na Ukrajině. Podle stanice Norddeutscher Rundfunk se zatím Rheinmetall tohoto plánu drží, i z toho důvodu, že v příštích 20 letech bude mnoho zákazníků, kteří budou chtít modernizovat své tankové vojsko, jak míní německá zbrojovka.

Tank má nastavit zcela nové standardy a jeho tvůrci jej navrhli tak, aby na bojiště přinesl smrtonosnou sílu v kombinaci s integrovanou koncepcí přežití a plně propojenou digitalizovanou datovou základnou NGVA, která umožňuje operační schopnosti a automatizaci nové generace.

Systém je vyzbrojen 130mm kanónem Rheinmetall Future Gun Systém (FGS) s hladkým vývrtem a systémem automatického nabíjení, jenž poskytuje Pantheru výhodu proti všem zbraním na bojišti a je mnohem výkonnější než současné 120mm kanóny. Podle výrobce má kanon až o 50% větší dostřel a mnohem vyšší rychlost nabíjení díky automatizovanému systému. Tank je schopen vést boj s více cíli najednou.

Kanón doplňuje koaxiální kulomet a dálkově ovládaná zbraňová stanice. Vozidlo má pasivní, reaktivní a aktivní ochranu. Můžeme jen předpokládat, že vlastní, zcela nový systém Top Attack Protection Systém (TAPS) na ochranu proti útoků shora byl částečně ovlivněn i stávající válkou na Ukrajině, kde se zřetelně ukázala neschopnost bránit se před útoky shora.

Zdroj: NDR.de, Handelsblatt

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.