Německé dilema. Nahradí letouny F-35 stroje Panavia Tornado?

Německé dilema. Nahradí letouny F-35 stroje Panavia Tornado?
Autor: flickr.com (public domain)|Popisek: Panavia Tornado
30 / 04 / 2018, 09:30

Stále více se hovoří o tom, že by si Německo mělo pořídit americký stíhač páté generace F-35 za stroje Panavia Tornado. Není však jasné, jak se Německo rozhodne.

Jak prokázaly případové studie, německá armáda potřebuje nové vojenské vybavení nejen na úrovni ponorek, tanků, ale i letadel. Páteř německého letectva tvoří dvoumístné dvoumotorové bojové letouny Panavia Tornado a dvoumotorové víceúčelové letouny Eurofighter Typhoon.

psali jsme: Lockheed Martin nabídl Japonsku hybrid F-22 a F-35

Německý letecký park však podle mnoha expertů začíná zastarávat, což platí zejména o letounech Panavia Tornado. Ty může Německo provozovat jen čtyři měsíce v roce kvůli nutné údržbě a jen zhruba polovina z nich je použitelná. Proto Německo již nějaký čas zvažuje vhodnou náhradu za tyto letouny.   

Panavia Tornado

Nahradí stroje Panavia Tornado americké F-35?

 

Do ,,hry" se vložily společnosti Lockheed a Boeing, které daly najevo, že by měly  adekvátní náhradu. V případě Lockheedu se jedná o letoun páté generace F-35, Boeing by teoreticky mohl nabídnout Německu F-15 či F/A-18 Hornet. Německo zvažuje podle serveru nationalinterest.org jednu z těchto možností, zádrhel je však v tom, že má zájem i zkonstruovat vlastního nástupce letounu Eurofighter Typhoon s Francií v rámci společného projektu.

psali jsme: První japonský stíhač F-35A je na světě

Pokud se Německo nakonec rozhodne pro nákup F-35, je tento ,,evropský" projekt podle Dirka Hoka, šéfa společnosti Airbus Defence and Space mrtvý,  ,,Pokud se Německo stane zemí, která bude mít v letectvu F-35, veškerá spolupráce s Francií na záležitostech týkajících se vyvinutí stíhacího letounu skončí," potvrdil Hoke pro Die Welt.

psali jsme: Německo plánuje vývoj vlastního stíhače

Německo má každopádně relevantní důvody, proč nakoupit více letounů Eurofighter Typhoon. Důležitým důvodem je fakt, že už je provozuje. Na druhé straně je Eurofighter stále ,,jen" stíhačem 4+, respektive 4,5 generace, a na rozdíl od F-35 nemá schopnost stealth. Pro stroje F-35 naopak hovoří i fakt, že na rozdíl od dalších konkurentů, které chtějí nahradit letoun Panavia Tornado, dokáží nést jaderné pumy B61. Pokud Německo vyřadí Tornada ze svého leteckého parku, ztratí tak schopnost používat taktické jaderné zbraně.

Podle mnoha odborníků je tak spíše favoritem F-35, protože splňuje většinu požadavků německého letectva. Jak se ale Německo definitivně rozhodne, zatím není jasné.

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Zdroj: nationalinterest.org

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace