Autor fotografie: MBDA / Public domain|Popisek: Střely Taurus na německém letounu Eurofighter Typhoon
Německo bude v nejbližší době nejspíš vylepšovat schopnosti svého stávajícího arzenálu řízených střel KEPD 350 Taurus, aby mohl být připraven na případný konflikt v Evropě. Někteří experti se domnívají, že by měly být rakety odeslány na Ukrajinu, ale pravým důvodem je pravděpodobně jejich nutná modernizace.
Podle zpráv německých médií spolková vláda v současné době vážně uvažuje nad nutnou modernizací svého stávajícího arzenálu řízených střel s plochou dráhou letu Taurus. Posledním vylepšením měly rakety projít před šesti lety. Německá armáda by v současnosti měla disponovat přibližně 600 kusy těchto střel z nichž pouze polovina je schopna okamžitého použití. Pro zbylou část této munice měla údajně vypršet certifikace a právě ty by nyní měly projít generální opravou.
Německé ministerstvo obrany se k těmto informacím zatím nevyjádřilo, ale z dostupných informací je patrné, že celou záležitost bude muset nejdřív projednat Spolkový sněm. Ten je totiž zodpovědný za uvolnění potřebných finančních prostředků pro realizaci rozsáhlé modernizace. Podle webového portálu Bulgarian military jsou rakety vylepšovány možná z toho důvodu, že by mohly být případně poslány na Ukrajinu. Tato možnost však není příliš pravděpodobná, jelikož německý kancléř Olaf Scholz naposledy v pondělí 11. března 2024 kategoricky odmítl dodávku těchto střel na ukrajinskou frontu.
Střela KEPD 350 Taurus je německo-švédskou raketou vzduch země na jejímž vývoji se podílely zbrojařské společnosti MBDA Deutschland a SAAB Dynamics AB. Taurus může být odpalován z množství letounů, mezi které patří německé PA-200 Tornado, evropské Eurofighter Typhoon EF-2000, švédské JAS-39C Gripen, španělské EF-18A Hornet, americké F-35 Lightning II nebo jihokorejské F-15K Slam Eagle. Ve své výzbroji má raketu kromě Španělska a Německa zařazenou také Jižní Korea.
Po výstřelu dopraví střelu k cíli, který může být vzdálený až 500 km, motor Williams P8300‐15 o výkonu 6,6 kN. Ten dokáže přivést raketu k maximální rychlosti 0,95 Mach (asi 1163 km/h). Obrovskou výhodou rakety je její vlastnost stealth, spočívající v aerodynamickém tvaru a speciálním nátěru, která umožňuje, že je raketa obtížně zachytitelná radary. Křídla střely jsou totiž schována uvnitř těla rakety a vysouvají se pouze v okamžiku, kdy jsou potřeba pro hladký let.
Střela KEPD 350 je navíc vybavena gyroskopickou inerciální navigací a GPS systémem, které společně s technologií stealth umožňují raketě letět velmi blízko povrchu země. Díky tomu je střela schopna uniknout pozornosti radarů a protivzdušné obrany. Svou kumulativní hlavicí, která je určena pro proražení silně pancéřovaných a hluboko skrytých cílů, raketa zasáhne cíl s přesností až na 5 metrů. Kvůli těmto vlastnostem se cena jedné střely odhaduje na 1,1 milionů dolarů (asi 25,3 milionů kč)
Řízené střely Taurus, i přesto, že se jedná o technologii vyvíjenou před téměř dvaceti lety, stále patří mezi špičku vojenského vybavení každé armády. Z taktického hlediska je proto zásadním problémem, že Německo disponuje pouze 300 funkčními kusy střely. To totiž znamená, že armáda našeho západního souseda není příliš připravená na moderní konflikt vysoké intenzity, který bude nejspíš také velmi finančně nákladný. Německo se však vyskytuje v lepší situaci než Španělsko, které v roce 2010 obdrželo 43 kusů této střely. Česká republika navíc podobnou technologií nedisponuje a pro současné Gripeny ani budoucí F-35 zatím nepořídila žádnou munici.