Autor fotografie: Boevaya mashina (CC BY-SA 4.0)|Popisek: Leopard 2 A7
Server Defence Blog informoval, že německé tanky Leopard 2 budou vybaveny izraelským systémem aktivní ochrany Trophy od společnosti Rafael Advanced Defense Systems.
Izraelský systém aktivní ochrany Trophy bude zabudován do německých tanků Leopard 2. Izraelské ministerstvo obrany v úterý potvrdilo, že německé ministerstvo obrany podepsalo mezivládní dohodu mezi oběma zeměmi na dodávku zmíněného systému.
Podle dohody má být vybaveno systémem v prvotní fázi Trophy 17 tanků Leopard 2 do roku 2025 a počítá se s tím, že Německo pořídí v budoucnu další systémy, aby jím byla vybavena většina flotily tanků Leopard 2.
Zajímavé je, že o získání tohoto kontraktu usiloval i německý Rheinmetall se systémem AMAP - ADS, jenž je považován za systém s nejrychlejší reakční odpovědí na hrozbu. Přilétavající hrozbu by měl ničit emitováním energetického paprsku, který hrozbu poškodí, odkloní nebo zničí při minimalizaci střepinového účinku na okolí. Detekční senzory jsou natolik sofistikované, že detekovaly i nástřel municí 7,62 mm (Kalašnikov - útočná puška nebo lehký kulomet, případně odstřelovací puška SVD Dragunov), který však vyhodnotil jako nulovou hrozbu pro vozidlo a protiopatření neaktivoval.
Oproti tomu izraelský systém Trophy, jenž je již zavedený a v boji prověřený, ničí nalétavající hrozbu typu PTŘS, RPG apod. odpálením tzv. EFP (Explosively Formed Penetrator). Jedná se v podstatě o kumulativní náložku, jež výbuchem, stejně jako kumulativní střely u protitankových zbraní, formuje z roztaveného kovu kumulativní číšky tlouk, jenž probíjí nebo propaluje cíl. Různým typem iniciační rozbušky lze též tvořit různý typ penetrátoru, a to např. celistvý penetrátor tyčovitého tvaru (velká průbojnost), nebo několik menších penetrátorů. V obou případech je cílem poškodit či zničit bojovou hlavici detekované hrozby jako PTŘS nebo RPG apod.
Dalšími možnostmi aktivní ochrany je systém Iron Fist, jenž vypálí protistřelu vybuchující před nalétávající hrozbou a výbuchem a případně střepinami nebo EFP ji zničí, poškodí nebo odkloní. Možnost další obrany, především proti zbraním s tandemovou hlavicí, vyvýjí DND, kdy při zásahu reaktivního pancíře vybuchuje náložka proti úderu zbraně, ale zároveň druhá vektorově orientovaná odspodu/zeshora, takže výbuch sekundární hlavice je odkloněn nebo je sekundární hlavice zničena.
Největší výzvou pro aktivní ochranu jsou kinetické zbraně, jež ničí cíl pouze silou dopadu, probíjí pancíř a ničí osádku prudkými změnami tlaku a střepinami zničeného pancíře vozidla. Kinetickým úderem též může dojít ke zničení elektroniky a vyosení zbraní či zaměřovačů, tedy ke znebojeschopnění vozidla.
Systém Trophy je velmi účinným a moderním prostředkem ochrany bojových vozidel a především života a zdraví jejich osádek. Plně automatizovaný systém chrání vozidlo v okruhu 360° hlavně proti protitankovým řízeným střelám či proti reaktivním granátometům. Izraelský ministr obrany Binjamin Ganc prohlásil, že systém aktivní ochrany Trophy je ,,průlomovým produktem izraelského obranného průmyslu".
Systémem je například vybaven izraelský obrněný transportér Namer či od roku 2010 tank Merkava. Dále je systém zabudován například do nejnovější verze amerického tanku M1A2C Abrams. V roce 2017 oznámila americká armáda svůj úmysl o pořízení systému pro první brigádu tanků M1A2. Zajímavé bude sledovat, jakým směrem se bude chtít vydat velení AČR.
Zdroj: Defence Blog