Německé zbrojovky Krauss-Maffei Wegmann a Rheinmetall vedou spor o autorská práva na tank Leopard

Německé zbrojovky Krauss-Maffei Wegmann a Rheinmetall vedou spor o autorská práva na tank Leopard
Autor fotografie: Staffotografen Directie Voorlichting Ministerie van Defensie, CC0|Popisek: Leopard 2A4 nizozemské armády
28 / 04 / 2023, 10:00

Podle informací z médií podala německá zbrojovka KMW (Krauss-Maffei Wegmann GmbH & Co. KG) žalobu na firmu Rheinmetall AG kvůli sporu o autorská práva na konstrukci a výrobu tanků LEOPARD 2. Šéf Rheinmetall Armin Papperger prohlásil v interview pro švýcarský deník Neuen Zürcher Zeitung, že autorská práva na Leopard 2 má vlastnit Rheinmetall, protože vyprodukoval tisíc tanků Leopard 2A4. KMW označuje toto prohlášení za nepravdivé, zavádějící a porušující skutkovou podstatu. Rozhodovat ve věci by měl soud v Mnichově. Prvním jednání proběhne již 2. května.

Zajímavé je, kdy a kde Armin Papperger toto sdělil a že Rheinmetall na svých webových stránkách uznává KMW jako majitele práv. Pravdou je, že Rheinmetall vyprodukoval 1000 tanků LEOPARD 2A4, jež jsou nyní, mimo jiné, poskytovány Ukrajině i dalším evropským státům za výzbroj sovětské/ruské konstrukce zaslanou tamtéž. Dalším faktem je, že v tancích řady Leopard je množství komponentů a konstrukčních prvků od Rheinmetall, kdy hlavní je tankový kanon, munice, systém velení a řízení palby. Ale Rheinmetall vždy byl v podstatě subkontraktorem, pouze na LEOPARD 2A4 získal licenční práva. Leopardy se vyrábějí kromě KMW i v Maschinenbau Kiel, Rheinmetall, Santa Bárbara Systemas, Hägglunds AB, Contraves a Hellenic Vehicle Industry.

Licenční práva umožňují Rheinmetallu výrobu pouze varianty LEOPARD 2A4 s částečnými modernizacemi, ale bez zásahu do konstrukce vozidla. Tedy například při změně čelního pancéřování věže, jako má Leopard 2A7/2A7V/2A7+, Rheinmetall nesmí zasadit optiku systému velení a řízení palby ani výstupy jiných senzorů na jiné místo přepracováním věže, tedy vytvořením jiného otvoru jinde skrz pancíř. Rheinmetall může provádět úpravy interiéru, což je poznat a vnitřek LEOPARD 2A4 od KMW a Rheinmetall se výrazně liší.

Rheinmetall byl výrobcem BVP MARDER, jež jsou již z Bundeswehru vyřazovaná, kdy páteřním BVP bude vozidlo PUMA od holdingu PSM, kde KMW i Rheinmetall mají 50% vlastnictví a produkce. Rheinmetall je špičkou ve výrobě tankových kanonů a systémů velení a řízení palby. Jsou zavedeny krom Leopardů i v amerických ABRAMS, britských CHALLENGER 2, případně byly základní zbraní pro korejský K2 BLACK PANTHER či turecký ALTAY, jenž byl vyvíjen v součinnosti s Hyundai Rotem, výrobcem K2. Později dostal přednost u obou tanků, z různých důvodů, produkt domácí výroby.

Válka na Ukrajině oživila zájem o MBT, jež již byly pomalu na úpadku. A „první housle“ hraje KMW s tanky LEOPARD 2, jež jsou nejrozšířenějším a dnes i jedním z absolutně nejlepších tanků světa. Tak jako kromě BVP PUMA, společného projektu KMW a Rheinmetall, nabízí tato společnost ryze své vlastní řešení v podobě BVP LYNX, v tankové se technice nejdříve zapojil do konsorcia KNDS, tedy společného podniku německého KMW a francouzského NEXTER, jež pracují na MBT nové generace, zatím označeným jako MGCS (Main Ground Combat System – Hlavní Pozemní Bojový Systém). Později ovšem představil svůj vlastní MBT pod označením KF51 PANTHER.

Ten byl nabídnut Ukrajině včetně postavení továrny, obdobně jako BVP LYNX se bude vyrábět v Maďarsku, jež se pro něj rozhodlo. Rheinmetall údajně nemá vlastní a dostatečné výrobní kapacity na tak rozsáhlé projekty, navíc někomu postavit továrnu a dát dočasnou zaměstnanost je politicky velmi lákavý argument. Jenže PANTHER ani LYNX (krom Maďarska) zatím nejsou prodejním trhákem a návratnost gigantických financí investovaných do vývoje obou bojových platforem je v nedohlednu. Naopak KMW nestíhá uspokojovat požadavky, a to jak na modernizaci např. z 2A4 na 2A7, tak i dodávky nových 2A7. Kvůli zájmu o LEOPARD, kdy se začalo mluvit i o verzi LEOPARD 2A8, je údajně zpomalen vývoj MGCS.

Rheinmetall mohl otevřít Pandořinu skříňku, neboť obdobné nároky by mohli vznést i ostatní producenti licenčních LEOPARD, případně sunkontraktoři, jako MTU – dodavatel motorů a RENK – dodavatel převodových skříní. Jak již bylo řečeno výše, Rheinmetall nemá licenční práva na modernizaci tanků LEOPARD 2A4 z verze 2A4 na 2A5 až 2A7 případně 2A8. Ale všechny armády, jež získaly LEOPARD 2A4 jako kompenzaci za vlastní dodávky Ukrajině, tedy i AČR, plánují jejich modernizaci a doplnění novými tanky verze 2A7. Výjimkou je Polsko, jež vyrábí LEOPARD 2A4 PL, ale bude mít i produkci K2 PL (PL značí Polskou produkci a modifikaci) a vozový park doplní americké tanky ABRAMS, nejdříve repasované a pak i moderní. Okno příležitostí pro Rheinmetall se pomalu zavírá. Soudní spor by mohl mít negativní dopady na KMW, ale zřejmě ne fatální. Stále platí, že „Když se dva perou, třetí má užitek“, a též že „Spravedlnost je slepá, někdy bohužel“.

Pro AČR jako příjemce LEOPARD 2A4 z toho plyne pečlivě sledovat vývoj tohoto sporu a včas reagovat na situaci. Též je nezbytné mít právně „neprůstřelné“ smluvní podmínky či dodatky ke smlouvám. LEOPARD se jeví jako optimální řešení, ale i další MBT mají vysoké kvality. Tank KF51 PANTHER od Rheinmetall se vymyká ze současných standardů NATO ráží, kdy má kanon ráže 130 mm, tedy se specifikací Rh-130 L/52.

Kanon s automatickým nabíjením a munice jsou velmi výkonné, ale ráže munice zmenšuje možnosti (počet) vezené zásoby střeliva a je nekompatibilní s ostatními MBT v NATO. A unifikace a standardizace se stává zásadní filozofií v NATO na základě zkušeností z války na Ukrajině. Navíc jako spoludesigner KF51 je uváděn KMW, protože KF51 vychází z licenční konstrukce LEOPARD 2A4. Ke zvýšení balistické ochrany a snížení hmotnosti však byla volena aktivní ochrana, jež se též stává součástí moderních a modernizovaných tanků jiné produkce i generace.

Pokud by spor eskaloval, pozice KMW i Rheinmetall mohou obsadit Korejci nebo USA a evropský obranný průmysl jako celek utrpí značné škody, nejen KMW a Rheinmetall, ale i jejich subdodavatelé.

Zdroj: tagesschau.de, defense-aerospace.com, mezha.media, reuters.com

Tagy článku

-->