Německo má problémy s vlastními ozbrojenými silami, a přitom chce dodávat výzbroj pro českou armádu

Německo má problémy s vlastními ozbrojenými silami, a přitom chce dodávat výzbroj pro českou armádu
Autor fotografie: redakce
21 / 02 / 2018, 09:15

Papírově je německý Bundeswehr jednou z nejsilnějších armád evropské části NATO. Jenže při bližším pohledu má jeden z pilířů Severoatlantické aliance vážné problémy s bojeschopností i udržováním techniky v použitelném stavu. Německo navíc dlouhodobě patří mezi země, které vydávají na obranu nedostatečné finanční prostředky.

Že má Bundeswehr potíže s technickým stavem své výzbroje, ale i s počty použitelné techniky, je už nějaký čas známo. Ostatně tyto skutečnosti se staly v posledních letech několikrát ústředním tématem politických diskuzí i novinových titulků. Nyní však nově vyšlo najevo, že problémy německých ozbrojených sil jsou tak velké, že mají vliv i na plnění závazků vůči NATO a spojencům. Německý Bundeswehr má na začátku příštího roku převzít velení nad jednotkou sil velmi rychlé reakce NATO a samozřejmě do ní přispět i svými jednotkami a výzbrojí. Právě v této souvislosti německá média přišla se zprávami, na jak tristní úrovni jsou dnešní vojenské kapacity Německa.

psali jsme: Německé tanky Leopard 2 dostanou ,,lesní" kamufláž od Saabu

Bundeswehr musí kvůli malým počtům výzbroje i nedostatečnému logistickému zabezpečení stahovat techniku i zásoby od mnoha svých jednotek, aby byl vůbec schopen naplnit požadované kapacity pro síly velmi rychlé reakce NATO i pro svou velicí roli. To ale omezuje či přímo paralyzuje výcvik a běžnou činnost velké části jednotek německých ozbrojených sil. Například 9. tanková brigáda v Münsteru má provozuschopných pouze 9 tanků Leopard 2, přitom do sil velmi rychlé reakce musí dodat 44 tanků, ze 14 bojových vozidel pěchoty Marder má k dispozici pouze 3 funkční kusy. Podle některých vyjádření z armády panuje znepokojující situace dokonce ve všech jednotkách německé armády, a to už několik let, ale k žádnému zlepšení nedochází.

A za takovéto situace se němečtí výrobci, kteří jsou zainteresování na výzbrojních projektech Bundeswehru a vyrábějí pro něj obrněnou techniku, snaží prosadit dodávky obrněných vozidel Puma pro Armádu České republiky. Při této snaze se zaštiťují spoluprací s německou vládou a Bundeswehrem a slibují převedení technologií a částečně i výroby obrněných vozidel Puma do Česka, přičemž by se podle jejich plánů měl český průmysl podílet i na dodávkách pro Bundeswehr.

psali jsme: Německo a Francie budou spolupracovat na tanku Leopard 3

Ovšem ve světle dlouhodobě přetrvávajích problémů německých ozbrojených sil a neschopnosti německých politiků cokoliv změnit k lepšímu, se jeví „německá cesta“ přezbrojení mechanizovaných jednotek české armády přinejmenším v ne příliš pěkném světle. Jak by mohlo Německo garantovat bezproblémovou mezistátní spolupráci na zavedení nových bojových vozidel pro českou armádu, na jejich výrobě a dodávkách od německých firem, a dokonce převedení potřebných technologií a produkce některých komponentů do českých podniků, když není schopno zajistit ani dodávky pro vlastní armádu od domácích německých výrobců?

A jak by tedy asi navíc vypadalo zapojení českých podniků do modernizačních projektů Bundeswehru, mezi které patří i dodávky nových vozidel Puma pro Bundeswehr. Ze současné perspektivy by české podniky z dodávek pro německou armádu měly jen bolení hlavy zapříčiněné neustálým čekáním a slibováním. Zárukou dnes není ani pověstná „německá kvalita“ zbrojní produkce. Není to tak dávno, kdy propukl skandál kolem útočných pušek G36 německé výroby, které jsou standardní osobní výzbrojí německých vojáků. Během nasazení v Afghánistánu se ukázalo, že pušky při vyšším zatížení v boji ztrácejí přesnost vlivem nedostatečné odolnosti použitých výrobních materiálů. Z chlouby německé zbrojní produkce se náhle stala ostuda a Bundeswehr v současnosti hledá náhradu, což bude znamenat přezbrojení kompletně celé armády na nový typ pušky.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.