Německo opět zvažuje stíhače F-35 jako náhradu za dýchavičné letouny Tornado

Německo opět zvažuje stíhače F-35 jako náhradu za dýchavičné letouny Tornado
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: F-35
16 / 01 / 2022, 13:00

Nová německá vláda zvažuje akvizici amerických stíhačů 5. generace F-35, které by mohly nahradit bojové letouny Panavia Tornado.

Stíhače F-35 se opět dostávají do německého hledáčku. Nová vláda, v níž zasedla i Christine Lambrechtová na postu ministryně obrany, zvažuje jako možnou náhradu za stroje Panavia Tornado právě letouny F-35. Páteř německého letectva tvoří zastarávající dvoumístné dvoumotorové bojové letouny Panavia Tornado, jimž končí životnost, a víceúčelové letouny Eurofighter Typhoon. 

Německé ministerstvo obrany nakonec nevybralo v roce 2019 americký letoun 5. generace F-35 do finálové fáze tendru na náhradu bojových letounů. Je zajímavé, že o rok dříve to spíše vypadalo, že Německo dá přednost F-35, na druhé straně by toto rozhodnutí zkomplikovalo společné francouzsko-německé plány na vývoj nové ,,evropské stíhačky" 6. generace, která má kolem roku 2040 nahradit zmíněný stroj Eurofighter Typhoon a Dassault Rafale. V tendru zůstaly stroje F/A-18 Super Hornet a Eurofighter Typhoon.

V této souvislosti je pak nutno zmínit, že nově zformovaná německá koaliční vláda obnovila závazek země být součástí schopností jaderného odstrašení v rámci Severoatlantické aliance. Tento fakt hraje velmi důležitou roli. Do hry se tak dostává znovu stíhač F-35, který by měl získat v dohledné době nové kapacity, konkrétně schopnost nést jaderné pumy B61-12.

V tomto ohledu byly učiněny první nezávazné kroky. 8. ledna nová ministryně obrany Lambrechtová řekla kancléři Olafu Scholzovi, který ve funkci nahradil dlouholetou kancléřku Angelu Merkelovou, že letouny F-35, ale také Eurofighter Typhoon ECR pro elektronický boj jsou znovu posuzovány jako možná náhrada zmiňovaných strojů Tornado. Lambrechtová také prohlásila, že bude zvažovat všechny možnosti při výběru letounu, čímž tedy měla na mysli i F-35.

Fakt, že ,,jaderné úkoly" by mohl převzít právě letoun F-35, svědčí i skutečnost, že proces vedoucí k ,,dozbrojení" letounů F-35 jako jedné z platforem taktickými jadernými pumami F-35 probíhá zatím podle plánu  bez většího zádrhele včetně potřebné certifikace této zbraně. Na podzim minulého roku byl uskutečněn finální let stíhače F-35, který nesl testovací verzi jaderné pumy B61-12. Test dopadl úspěšně, již před tímto důležitým testem zkoušely inertní verzi jaderné bomby i jiné letouny, například F-15 či bombardér B-2 Spirit. Nový test se pak uskutečnil v říjnu minulého roku, kdy byly shozeny atrapy jaderným pum B61-12.

Vyzbrojení vybraných platforem včetně F-35 je pro Američany jednou z priorit, a z německého hlediska by tak akvizice amerických stíhačů 5. generace dávala smysl. Cesta k potenciální akvizici letounu Německem nicméně může být ještě dlouhá, protože Lambrechtová nevylučuje ani evropské řešení.

Pokud bude vypsáno nové výběrové řízení, krom již zmiňovaných letounů by do hry mohl vstoupit i letoun F-15EX, jenž při prvním tendru ještě nebyl k dispozici. Ale vzhledem k rozšiřující se flotile F-35 a tím i jeho klesající ceně má jistě vysokou šanci. Otázkou je jen, zda opět nezasáhne politika, nebo nějaký jiný faktor mající dopady na nedostatek financí pro takto náročnou akvizici.

Zdroj: aerotime.aero

Tagy článku

-->