Autor fotografie: Ejército delAire y del Espacio Ministerio de Defensa Espana|Popisek: Střela IRIS-T, která je součástí prosincové německé pomoci Ukrajině
Vedle USA také Německo ohlásilo zaslání další vlny vojenské pomoci pro Ruskem napadenou Ukrajinu. Mezi ohlášenými systémy vynikají především protiletadlové kanóny Gepard.
V polovině srpna webový portál Defence blog informoval o plánované německé vojenské pomoci pro Ukrajinu. Německá pomoc by měla do země dorazit v prosinci 2024. Součásti balíku pomoci mají být 4 kusy PVO systému IRIS-T, dva s raketami dlouhého doletu SLM a dva s krátkým SLS, 10 protiletadlových kanonů Gepard, 12 samonabíjecích houfnic PzH 2000, 4 slovenské systémy Zuzana, nespecifikovaný počet houfnic RCH 155, nejméně 30 kusů tanků Leopard ve variantě 1A5 a dalších 400 různých druhů obrněných vozidel. Důležitou součástí německé plánované zásilky však má být také nespecifikovaný počet UAV a systémů PVO určených specificky k jejich likvidaci.
Německá pomoc Ukrajině ve znamení ochrany PVO
Na první pohled je patrné, že se jedná o vojenskou techniku, která má nejen posílit ukrajinské pozemní operace v Kursku nebo na jiných místech fronty s Ruskem, ale velká část ze systémů je určena pro protivzdušnou obranu před ruskými raketami a drony. Jedná se především o systémy Gepard, ale také blíže nespecifikované systémy PVO a drony. Zatímco dřívější fáze konfliktu na Ukrajině byly především kvůli videím kolujícím na sociálních sítích pověstné záběry ukrajinských sebevražedných i FPV dronů ničících ruskou těžkou techniku, situace s UAV se začíná postupně dramatizovat.
Pro likvidování vzdušných hrozeb se na Ukrajině již měsíce velmi osvědčují především právě protiletadlové systémy Gepard, které mají být také součástí plánovaného balíku vojenské pomoci od Německa. Obranné složky Ukrajiny již dodané stroje využívají především proti nočním náletům stovek ruských dronů Geran-2 vycházejících z íránských UAV Šáhid-136. Gepard disponuje dvojicí rychlopalných kanónů Oerlikon ráže 35 mm, které dokáží ruský dron Geran-2 s rozměry přibližně 2,5x3,5 metrů bez problémů zlikvidovat.
Německo se k poslání další vlny pomoci Ukrajině pravděpodobně odhodlalo z důvodu květnového uvolnění vojenské pomoci napadené zemi ze strany Spojených států amerických. Ty také současně oznámily, že plánují pro Ukrajinu získat nejméně 60 kusů protiletadlových systémů Gepard, které USA získají od zemí v oblastí Blízkého východu. Podle Oryxu však zatím na Ukrajině nedošlo ke zničení ani jednoho z dodaných strojů, což pravděpodobně jen dosvědčuje zprávy o velmi dobrém radaru stroje. Modernizované stroje Gepard poslané na Ukrajinu jsou totiž schopny zaměřit právě také malé a pomalu letící objekty, jako ruské sebevražedné drony, sledovat je a následně v příhodné době zničit.
Budoucnost UAV konfliktů a důležitost dobré PVO
V posledních měsících dochází ke zvyšování počtu dronů používaných na válečné frontě oběma stranami. Zatímco na Ukrajině jsou výrobny dronů z bezpečnostních i logistických důvodů rozmístěny po celé zemi, Rusko zase nejspíše brzy začne s masovou produkcí dronů Geran-2 výhradně na základě lokálních komponentů. Podle vyjádření předsedy ruské skupiny Archangel operující s drony, která plánuje být složena z nejméně 3 000 až 4 000 civilistů, bude jednotka schopná vysílat nejméně 100 00 sebevražedných UAV měsíčně.
Západní země si tento vývoj na Ukrajině pravděpodobně velmi dobře uvědomují, což mohlo být vidět kupříkladu na červnovém mezinárodním veletrhu vojenské techniky Eurosatory 2024 v Paříži. Zde bylo představeno hned několik nových rychlopalných systémů jako Tridon Mk2 od společnosti BAE Systems nebo Skyranger od Rheinmetallu na podvozku Leopardu určených právě k likvidování vzdušných hrozeb. Je však otázkou, zda i tato nová technologie by v případě vážného zhoršení situace na ukrajinské frontě mohla být poslána do napadené země.