Německo poskytne izraelské armádě dva pronajaté drony Heron TP k obraně proti Hamásu

Německo poskytne izraelské armádě dva pronajaté drony Heron TP k obraně proti Hamásu
Autor fotografie: IAI / Public domain|Popisek: IAI Heron za letu
27 / 10 / 2023, 11:00

Izrael čelí nejmasivnějším teroristickým útokům ze strany teroristické organizace Hamás za poslední desetiletí. Bezprostředně po útoku politicky podpořilo židovskou zemi mnoho evropských států, včetně Německa. To kromě politické podpory nabídlo i vojenskou pomoc ve formě souhlasu s využitím dvou bezpilotních letounů Heron TP.

Tyto stroje sloužily pro výcvik německých pilotů, kteří ale museli svůj trénink v Izraeli kvůli bezpečnostní situaci předčasně ukončit.

Německo si v roce 2018 pronajalo od izraelské společnosti Israel Aerospace Industries (IAI) celkem pět pokročilých dronů Heron TP. Kontrakt v hodnotě téměř 900 milionů eur byl pro německou armádu průlomový, jelikož poprvé v historii do své výzbroje zavedla drony se schopností vykonávat útočné operace. Pronájem Heronů TP má trvat do roku 2026. V loňském roce se Německo, v návaznosti na zhoršující se bezpečnostní prostředí, rozhodlo nakoupit pro pětici dronů Heron TP munici v hodnotě zhruba 150 milionů eur. Nyní se dva stroje Heron TP, původně předurčené pro výcvik 16 německých operátorů, budou aktivně podílet na obraně Izraele, který poslední týdny čelí agresi a teroristickým útokům ze strany palestinského teroristického hnutí Hamás.

Heron TP

Žádost Izraele o možnost využití těchto dronů pro obranu země potvrdil i německý ministr obrany Boris Pistorius s tím, že němečtí operátoři se kvůli konfliktu předčasně vracejí do Německa. Prosba Izraele a následné vyhovění ze strany Německa potvrzují, jak významnou roli v moderních konfliktech a na moderních bojištích hrají bezpilotní systémy, zejména pak drony kategorie MALE (medium-altitude long endurance). O akvizici prostředků této kategorie nedávno rozhodla i Armáda České republiky, byť byla realizace odložena na pozdější dobu.

Bezpilotní letouny kategorie MALE jsou přizpůsobeny na vykonávaní širokého spektra zadání, od sledování, přes průzkum, navádění dělostřelectva, zpravodajské zabezpečení až po přímou podporu pozemních jednotek, a v některých případech i realizaci bojových operací. Díky pokročilejší architektuře dokážou tyto bezpilotní prostředky vykonávat několik úkolů najednou, velkou část z nich dokonce v autonomním režimu. Zároveň se vyznačují i dlouhou letovou výdrží a obrovským rozsahem působení. Pro uživatele je samozřejmě důležité i to, že díky větší užitečné zátěži mohou být drony vybaveny různými moduly. Ve srovnání s menšími drony jsou systémy v kategorii MALE i efektivnějším prostředkem pro vykonávání bojových operací, jelikož mohou být vyzbrojeny sofistikovanou municí, například protitankovými řízenými střelami.  

Mezi drony kategorie MALE patří i izraelské systémy Heron TP a Heron 1. Právě pro drony Heron 1 se rozhodla Česká republika. Oba systémy z portfolia společnosti IAI patří ve své kategorii mezi světovou špičku. O jejich spolehlivosti svědčí i jejich pravidelné operační nasazení v rámci Izraelských obranných sil (IDF). Drony Heron 1 dnes slouží potřebám více než 20 uživatelům po celém světě a na svém kontě mají desítky tisíc letových hodin. Bezpilotní systémy Heron TP jsou kromě IDF a německého Bundeswehru využívány i vzdušnými silami Řecka a indickou armádou. 

Tagy článku

-->