Německo pošle na Ukrajinu systémy PVO Patriot a bojová vozidla pěchoty Marder

Německo pošle na Ukrajinu systémy PVO Patriot a bojová vozidla pěchoty Marder
Autor fotografie: Nick Macdonald, CC BY-SA 3.0|Popisek: Marder německých jednotek KFOR v Kosovu v roce 1999
10 / 01 / 2023, 14:00

Německo oznámilo, že podle společného prohlášení země a Spojených států pošle Ukrajině balíček vojenské pomoci sestávající z bojových vozidel pěchoty Marder a systému protivzdušné obrany MIM-104 Patriot. Zpráva o této pomoci přichází nedlouho poté, kdy německá vláda odmítla žádost Polska o umístění baterií Patriot na Ukrajině po incidentu, kdy do pohraniční oblasti v Polsku v listopadu 2022 dopadla ukrajinská střela systému S-300.

V prohlášení se uvádí: "Koncem prosince Spojené státy oznámily darování baterie střel protivzdušné obrany Patriot Ukrajině. Německo se připojí ke Spojeným státům a dodá Ukrajině další baterii protivzdušné obrany Patriot."

Spolu se střelami Patriot bylo prohlášení rovněž uvedeno, že Německo poskytne Ukrajině neznámý počet bojových vozidel pěchoty Marder, zatímco USA pošlou bojová vozidla M2 Bradley. Německá armáda bude Ukrajince v ovládání vozidel Marder školit.

Podle agentury Associated Press bude balík americké vojenské pomoci, který zahrnuje i vozidla Bradley, dosahovat hodnoty 2,85 miliardy dolarů. Cílem vlády je poskytnout ukrajinské armádě co nejvíce vybavení a podpory během zimních měsíců, aby se mohla lépe připravit na očekávaný nárůst bojů na jaře.

Zpráva o tom, že Německo poskytne Ukrajině střely Patriot, přichází jen několik měsíců poté, co jeho vláda odmítla žádost Polska poskytnout zemi systém protivzdušné obrany. Po náhodném raketovém útoku na pohraniční město Przewodów, o němž vyšetřovatelé později zjistili, že šlo o raketu S-300 ze sovětské éry odpálenou Ukrajinou, Německo nabídlo Polsku zaslání několika raket Patriot. Polský ministr obrany Bariusz Błaszczak však požádal, aby byly systémy protivzdušné obrany místo toho zaslány na Ukrajinu, kde by byly užitečnější.,

Německo odmítlo, přičemž ministryně obrany Christine Lambrechtová tehdy uvedla, že umístění systému Patriot v zemi, která není členem NATO, vyžaduje souhlas všech členských zemí. Odmítnutí vyvolalo mezi oběma zeměmi rozpory, ale Błaszczak nakonec nabídku Německa umístit je podél polských hranic přijal.

Německo čelilo výzvám, aby zvýšilo svou podporu Ukrajině, přičemž mnozí uvnitř země prosazovali dodávku tanků Leopard 2. Od ruské invaze v únoru 2022 poskytlo ukrajinským silám raketový systém země-vzduch (SAM) IRIS-T a několik samohybných protiletadlových děl Flakpanzer Gepard. Časový rámec, kdy Německo dodá Ukrajině slíbenou baterii Patriot, nebyl upřesněn.

MIM-104 Patriot je raketový systém země-vzduch, který je primárním systémem svého druhu používaným Armádou Spojených států a několika spojeneckými státy včetně právě Německa. Vyrábí jej americká společnost Raytheon a jeho název je odvozen od radarové součásti zbraňového systému. AN/MPQ-53, který je srdcem systému, je znám jako "Phased Array Tracking Radar to Intercept on Target". Patriot dnes plní především funkci protiraketového systému americké armády (ABM). Očekává se, že zůstane v provozu nejméně do roku 2040.

Tzv. Schützpanzerwagen Marder byl prvním moderním bojovým vozidlem pěchoty Bundeswehru. Západní Německo od roku 1958 vyrábělo obrněná vozidla "Lang" a "Kurz", které měly pancéřovým granátníkům (mechanizované pěchotě) poskytnout vhodnou náhradu za SdKfz 250 a 251 z 2. světové války. Tato lehká vozidla se na počátku 60. let osvědčila, ale měla zřejmá omezení. S příchodem sovětského BMP-1 v roce 1965 a jeho těžší výzbroje, zejména hlavního kanonu ráže 75 mm a protitankových střel, začal Bundeswehr přehodnocovat svou výzbroj. Generální štáb souhlasil s tím, že je zapotřebí větší, lépe vyzbrojené, chráněné a modulárnější BVP, které by uneslo více vojáků, a naléhal na vývoj projektu "těžkého BVP" vyrobeného tak, aby doprovázelo Leopard MBT v poli.

Západoněmecká armáda jich počátkem 70. let přijala do služby přibližně 2100. Původně zamýšleným nástupcem Marderu 1 byl v 90. letech projekt Marder 2, ale po jeho zrušení se nástupcem v roce 2010 stalo BVP Puma, která jej v současné době nahrazuje. Bundeswehr Mardery nasadil v bojových podmínkách v Afghánistánu a v mírové misi v Kosovu.

Zdroj: AP, ukrinform.net

Tagy článku