Německo proti Číně. Zvažuje poslání válečného plavidla do Taiwanského průlivu

Německo proti Číně. Zvažuje poslání válečného plavidla do Taiwanského průlivu
Autor fotografie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:French_frigate_Vendemiaire_(F734)_underway_in_the_South_China_Sea_in_April_2016.JPG|Popisek: Francouzská fregata Vendémiaire
07 / 06 / 2019, 09:00

Pokud to nejvyšší němečtí političtí představitelé schválí, bude do Taiwanského průlivu poslána válečná loď, aby se připojila k USA a Francii za prosazení svobody plavby v mezinárodních vodách.

Taiwanským průlivem může již brzy proplout také německá válečná loď, pokud to schválí nejvyšší političtí představitelé v čele s Angelou Merkelovou, uvedl server Politico. Už tak například učinila francouzská fregata  Vendémiaire, která v dubnu k nelibosti Číny poprvé proplula Taiwanským průlivem, který odděluje ostrov Taiwan od čínské pevniny Dvě americká válečná plavidla - torpédoborec USS Preble doprovázený tankovací lodí Walter S. Diehl pak proplula Taiwanským průlivem v květnu.

Cílem je, aby tyto státy společně prosazovaly svobodu plavby v mezinárodních vodách a podpořily Taiwan, který je trvale ohrožován Čínou. Ta prohlásila, že v případě vyhlášení nezávislosti ostrova, nevylučuje provedení vojenské akce proti němu. Vzhledem k tomu, že Taiwanský průliv se nachází blízko čínského pobřeží, reaguje Čína na tyto manévry vždy podrážděně.

Ze strany Německa by šlo o posun od politiky vojenské ,,nekonfrontace" či ,,neintervence" k otevřené podpoře spojenců v oblasti, která se stala v posledních měsících horkou. Německo se na rozdíl od dalších spojenců nezapojilo do vzdušných úderů na radikály z Islámského státu v roce 2014, neúčastnilo se ani vojenské intervence v Libyi v roce 2011. Nyní by se ale Německo mohlo stát dalším státem, jehož válečné plavidlo propluje Taiwanským průlivem, což by vyvinulo tlak na Čínu a sekundárně přispělo k upevnění spojeneckých vazeb.

 

Zdroj: politico.eu

Tagy článku

-->