Německo se loučí po 53 letech s vrtulníky Bell UH-1D

Německo se loučí po 53 letech s vrtulníky Bell UH-1D
Autor: Rob Schleiffert, flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: Bell UH-1D
16 / 04 / 2021, 13:00

Německo vyřadilo po 53 letech ze služby vrtulníky Bell UH-1D.

Po 53 letech Německo vyřadilo vrtulníky UH-1D určené pro službu SAR (Search and Rescue), transportní účely, boje s přírodními pohromami a další mise. Od roku 1968 Bundeswehr nakoupil celkem 340 vrtulníků UH-1D, nyní jsou z důvodu stáří vyřazovány ze služby.

Stroj naposledy symbolicky letěl 12. dubna nad Holzdorfem na závěrečné ceremonii, která ukončila jeho dlouhou služební kariéru za přítomnosti ministryně obrany Annegret Krampové-Karrenbauerové.

Vrtulník je jednou z verzí stroje Bell UH-1 Iroquois. První sériové vrtulníky této varianty s vyšší přepravní kapacitou. byly převzaty v roce 1963. Nejznámější jsou mise tohoto typu vrtulníků při nasazení ve válce ve Vietnamu, kde patřil ke klíčovým a páteřním vrtulníkům k přepravě jednotek, zásobování i evakuaci, jak bojujících, tak MEDEVAC.

Jako náhrada za UH-1D je určen lehký vrtulník H145 od Airbusu. Ten dodal Německu před několika týdny poslední, sedmý vrtulník. V této souvislosti je třeba ještě dodat, že Německo silně inklinuje k evropským řešením, kde Airbus má dominanci, jak nyní ve vrtulnících, tak i v dopravních a tankovacích letounech.

Výhodou je, že Airbus je brán jako německo-francouzské konsorcium, takže podle pravidel EU při nákupu od něj není jednostranně preferována domácí zbrojovka. Pak není ani řešena otázka procentuální výroby v zemi odběratele. A dále strategické zakázky mohou být bez výběrového řízení zadány domácímu průmyslu, takže jmenujme letouny či vrtulníky Airbus, Leopard, Boxer, Puma, Bieber a mnoho dalších.

 

Zdroj: Defence Blog

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace