Německo se obrací k Ukrajině zády: Dodávka tanků z nás může udělat ruský cíl, říká vicekancléř

Německo se obrací k Ukrajině zády: Dodávka tanků z nás může udělat ruský cíl, říká vicekancléř
Autor: Rainer Lippert, CC BY-SA 4.0|Popisek: Leopard 1A5
15 / 04 / 2022, 18:15

Možná dodávka německých tanků pro Ukrajinu je v ohrožení, německý vicekancléř Robert Habeck, který byl ještě před několika dny tomuto plánu nakloněn, s ním nyní nesouhlasí. Nicméně vláda je v tomto stále rozdělená.

Pošle Německo tanky na Ukrajinu, jak o to nejen Berlín žádá Volodymyr Zelenskyj? Situace se začíná dramatizovat, nejnověji se proti plánu dodávek těžké techniky válkou zkoušené zemi postavil německý vicekancléř Robert Habeck. Ten se obává, aby se z Německa nestal ruský cíl, pokud by Berlín dal transferu na Ukrajinu definitivu. Zajímavé je, že Habeck ještě před několika dny plédoval pro to, aby se ,,cokoliv, co může Ukrajině pomoci, tam odeslalo", nyní už ale mluví tváří tvář důležiému rozhodnutí jinak.

Jak SM informoval, i kancléř Olaf Scholz zatím s možnou dodávkou tanků váhá. Podle něho je důležité v této věci dosáhnout společného konsenzu se západními spojenci, než by se tanky mohly na Ukrajinu odeslat. Na druhé straně vláda je v tomto ohledu rozdělená a někteří její členové se vyslovují pro dodávku tanků, jako například ministryně zahraničí Annalena Baerbocková.

S ní názorově nesouzní naopak ministryně obrany Christine Lambrechtová, která se se staví k plánu zdrženlivě až zamítavě. Lambrechtová poukazuje na to, že nevidí reálně možnost zásobovat Ukrajinu zbraněmi a vojenským vybavením přímo ze skladů Bundeswehr, protože má omezené možnosti.

Šance, že by mohlo Německo na Ukrajinu dodat tanky, tedy klesla, i přes tlak, který je na Scholze vyvíjen, a to i ze strany opozice. Na Berlín by mohly vyvinout tlak zejména evropské spojenecké státy NATO, pokud by samy těžkou techniku Ukrajině poskytly.

Německá zbrojovka Rheinmetall již uvedla, že je připravena tanky nabídnout Ukrajinu, pokud to schválí vláda. Mohlo by se jednat až o 50 tanků Leopard 1, Rheinmetall je schopen dodat první várku tanků za 6 týdnů a další vozidla potom za 3 měsíce. Vzhledem k tomu, že se připravuje velká ruská ofenziva na východě Ukrajiny, času velmi rychle ubývá.

 

Zdroj: Politico

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace