foto: CC BY-SA 3.0
Dlouhodobě byla Británie považována za hlavního partnera USA v obranné oblasti v Evropě, přičemž o druhé místo soutěžily Německo a Francie. Ale podle posledního vývoje se zdá, že vliv a síly se značně přeskupily a USA mají nového favorita, a tím je Německo.
Dokonce se objevují informace, že v případě krize, kdy USA by se musely masivně zavázat vojensky v indicko-pacifickém regionu by to bylo právě Německo, jež by mělo převzít řídící pozici v Evropě při absenci sil USA. Británie i Francie jsou jaderné mocnosti, obě země mají letadlové lodě, ale dále informace o jejich špičkových vojenských schopnostech a výzbroji končí.
Německo bude modernizovat své letectvo na F-35 mimo jiné, aby dostálo svým závazkům mít jaderný nosič – nikoliv jaderné zbraně na svém území. V návaznosti na tento kontrakt nyní vláda USA schválila neobvykle velkou dodávku střel AMRAAM (Advanced Medium Range Air to Air Missile, tedy střely středního dosahu vzduch-vzduch) Německé letectvo posílí interoperabilitu a zmodernizuje své schopnosti kooperovat s americkými silami prostřednictvím schválených nákupů.
Psali jsme
Podle zprávy slovinské tiskové agentury ”STA” Slovinsko významně pokročilo v jednáních o nákupu dvou německých systémů protivzdušné obrany IRIS-T.…
Ministerstvo zahraničí Spojených států amerických dalo zelenou k zásadnímu prodeji Německu, jehož součástí je nákup 969 střel AMRAAM AIM-120C-8 a souvisejícího vybavení s cílem posílit bezpečnost a schopnosti spojence v NATO. To znamená nebývalý rozvoj vojenského partnerství mezi Spojenými státy a Německem. Žádost německé vlády zahrnuje různé vojenské vybavení, včetně 969 AIM-120C-8 AMRAAM a 12 naváděcích sekcí AMRAAM C8.
Balíček dále obsahuje mimo jiné střely AIM-120 pro eliminaci vypálené cvičné střely, telemetrické soupravy, náhradní díly a kontejnery řídící sekce, komunikační bezpečnostní zařízení KGV-135A a vestavěné testovací přeprogramovací vybavení další nesené munice. Přeprogramování umožňuje plynule přecházet bez zásadního zásahu do vybavení letounu na nové typy zbraní, ať již modernizovaných stávajících, nebo nových střel či inteligentních bomb.
Psali jsme
Vstup Finska a Švédska do NATO zásadním způsobem mění bezpečnostní situaci v Baltu a Rusku vymezuje jasné, a nepochybně že budou tvrdě…
Tato dohoda také zahrnuje dodávku a podporu utajovaného softwaru, náhradní díly, technickou dokumentaci, technické služby a logistickou podporu, což z ní činí významnou investici do schopností německé obrany vzdušného prostoru.
Německá armáda a její schopnosti, jakožto v současnosti největší vojenská síla určená pro evropskou politickou a ekonomickou stabilitu je strategicky důležitá při posilování kolektivní obrany a regionální bezpečnosti.
Psali jsme
Itálie plánuje s odkazem na zhoršené bezpečnostní prostředí v Evropě po ruském útoku na Ukrajinu nakoupit 133 nových německých tanků Leopard…
Střely AMRAAM jsou v současnosti integrovány do bojových letounů, jako jsou F-15, F-16, F/A-18, F-22, GRIPEN, HARRIER, TORNADO a TYPHOON. Tento prodej rozšíří schopnosti Německa poskytnutím moderní a účinné zbraňové výbavy vzduch-vzduch. Posílením vojenského arzenálu země raketami AIM-120C-8 AMRAAM bude Německo lépe vybaveno k účinnému řešení současných i budoucích hrozeb. Tento prodej navíc dále posílí interoperabilitu mezi německým letectvem a společnými silami USA a dalšími partnery NATO a regionálními partnery, kdy i Švýcarsko se rozhodlo pro F-35 s příslušnou výzbrojí. Německo již vlastní starší model AMRAAM ve svém stávajícím inventáři. Pořízení modernizované verze AMRAAM zefektivní její integraci, tedy nově získaného vybavení a služeb do systému provozu a logistiky německého letectva.
Podle zprávy GlobalData „US Defence Market 2022-2027“ význam zvýšení německých výdajů na obranu, jak plánovaného růstu rozpočtu, tak jednorázového fondu ve výši 100 miliard EUR, urovnává požadavky USA, aby evropské státy NATO zvýšily své úsilí, pokud jde o výdaje ve prospěch obranných schopností aliance. Ale také to vytváří naději, že se Německo stane silným lídrem v Evropě, schopným zaplnit všechny mezery ve schopnostech, které USA mohou způsobit prioritizováním úkolů v indicko-pacifickém regionu. Evropa s tak silným lídrem nebude ponechána zranitelná. Různé země po celém světě zakoupily střely AIM-120C-8 AMRAAM, což dokazuje jejich popularitu a účinnost v oblasti leteckých soubojů na střední vzdálenost. V regionu Asie a Středního východu je mají ve svém inventáři země jako Japonsko, Jižní Korea a Saúdská Arábie. V poslední době z USA evropské státy jako Belgie a Švédsko také zakoupily rakety AIM-120C-8, jejichž výrobcem je americký gigant RAYTHEON MISSILES and DEFENSE.
USA si zřejmě velmi dobře vyhodnotily rozložení sil v Evropě. Obranný průmysl jede na plné obrátky, ale jedna položka vyčnívá nade vše, a to jsou tanky LEOPARD 2A8. Je řada zemí, jež se rozhodla pořídit si zcela nové, jako AČR nebo Itálie, jsou země, jež chtějí upgradovat stávající stav jako Norsko a pravděpodobně Švédsko, Švýcarsko možná i Španělsko nebo Řecko. Výrobce tanků LEOPARD deklaroval, že licenční LEOPARD 2A4 z dílny zbrojovky Rheinmetall, jež byly darovány jako náhrada za bojovou techniku pro Ukrajinu též zmodernizuje na verzi 2A8. A na verzi 2A8 přechází postupně i německý Bundeswehr.
Psali jsme
Osmdesát let po útoku na Pearl Harbor ležícího daleko od území Japonska a dosahu letounů z pozemních letišť je nosič letounů stále dominantní…
V celém tom výzbrojním „kolotoči“ se zcela ztratila Británie, Francie oznámila modernizaci svých tanků LECLERC, Polsko nakupuje vše možné, PANTHER od Rheinmetal též neslaví velké úspěchy. Takže Rozhodnutí USA maximálně modernizovat a vyzbrojit německé letectvo je jednoznačně vyváženo pokrytím evropských armád nejmodernějšími tanky, a to LEOPARD 2A8.
Dá se tedy říci, že bojová síla a schopnost obrany území NATO strmě roste a dosahuje vysoké úrovně. V něčem je Evropa soběstačná, ale v určitých technologiích a zbraňových systémech bude dále plně závislá na USA.
Zdroj: defensenews.com, defence-industry.eu, meta-defense.fr, frontierindia.com
Tagy